Platforma chce szybko zdjąć Skórę

Ewa Szczecińska
opublikowano: 08-01-2008, 00:00

Dolnośląscy działacze PO twierdzą, że upolitycznianie KGHM nabiera tempa. Spółka zaprzecza, ale dni prezesa są i tak policzone.

Dolnośląscy działacze PO twierdzą, że upolitycznianie KGHM nabiera tempa. Spółka zaprzecza, ale dni prezesa są i tak policzone.

Działacze Platformy Obywatelskiej (PO) bardzo interesują się Polską Miedzią, kierowaną przez zarząd z namaszczenia PiS. Wczoraj wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiedział, że należy szybko odpolitycznić spółkę. Zapewnił, że przy doborze kandydatów na prezesa nie będą brane pod uwagę legitymacje partyjne, lecz dorobek menedżerski i doświadczenie biznesowe. Wszystko wskazuje na to, że karuzela kadrowa w Polskiej Miedzi zaczyna się rozkręcać. Potwierdza to inny polityk PO.

— Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje w KGHM. Mamy informacje, że w ostatnich tygodniach pracę zdobyło wiele osób z politycznego klucza PiS, dlatego należy przyśpieszyć zmiany kadrowe w tej spółce i jak najszybciej odwołać Krzysztofa Skórę — mówi „PB” Tomasz Misiak, szef senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

— Nie zauważyłem w tej materii nic niepokojącego — twierdzi Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności.

Rzecznik KGHM też zaprzecza, że zarząd dokonuje takich zmian.

— W spółce nie dzieje się nic niepokojącego. Poza pojedynczymi przypadkami nie miały miejsca masowe czystki i ruchy kadrowe — komentuje Radosław Poraj-Różecki, rzecznik Polskiej Miedzi.

Wkrótce pójdzie natomiast w ruch miotła ministra. Krzysztof Skóra, działacz PiS, ma stracić stanowisko 17 stycznia na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej. W porządku obrad są „zmiany w zarządzie spółki”. Prezesa zastąpić ma któryś z obecnych członków zarządu. Na chwilę. Jak informowaliśmy, obecnie najpoważniejszym kandydatem jest Sławomir Najnigier, były wiceprezydent Wrocławia w latach 1994-97 i wiceminister gospodarki w rządzie Hanny Suchockiej. Najnigier miał też krótki epizod związany z KGHM — w 2001 r. pracował tam jako dyrektor ds. rozwoju.

Rzecznik KGHM poinformował „PB”, że zarząd KGHM otrzymał od ministra skarbu pismo z prośbą o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zostaną na nim dokonane zmiany w radzie nadzorczej. Za kilka dni można się spodziewać ogłoszenia konkursów na członków rady nadzorczej KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy