Czytasz dzięki

Platforma żywnościowa bliżej realizacji

Giełda rolna to jeden z pomysłów, o których w branży słychać od lat i który nie wszedł do tej pory w fazę realizacji.

Wczoraj zmieniło to konsorcjum Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Towarowej Giełdy Energii, Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które podpisały umowę na stworzenie Platformy żywnościowej. Projekt ma się zakończyć w sierpniu 2020 r. Jak podkreślali przedstawiciele podpisanych instytucji, giełda pozwoli skoncentrować podaż krajowych towarów — tworzyć z nich duże, jednorodne partie, a ponadto ograniczy koszty handlowe i ryzyko handlowe, w tym ryzyko cenowe.

Marek Dietl, prezes GPW, Izabela Olszewska, wiceprezes GPW, Jan
Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego
Centrum Badań i Rozwoju, oraz Piotr Serafin, p.o. dyrektora generalnego
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, uroczyście rozpoczęli prace nad
uruchomieniem elektronicznej platformy obrotu surowcami rolnymi.
Zobacz więcej

DOBRY POCZĄTEK:

Marek Dietl, prezes GPW, Izabela Olszewska, wiceprezes GPW, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz Piotr Serafin, p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, uroczyście rozpoczęli prace nad uruchomieniem elektronicznej platformy obrotu surowcami rolnymi. Fot. GK

3 PYTANIA DO IZABELI OLSZEWSKIEJ, CZŁONKA ZARZĄDU GIEŁDY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

To będzie zdrowy biznes

1. Platforma żywnościowa ma ruszyć w sierpniu2020 r. Jakie najbliższe kroki będzie podejmować GPW?

Instytuty badawcze zakończyły analizy produktów, które mogą być przedmiotem handlu giełdowego. Z naszej strony rozpoczynamy przygotowanie studium wykonalności. Będziemy opracowywać finalne modele rynku: funkcjonalno-organizacyjny i biznesowy. Zależy nam na tym, żeby platforma żywnościowa funkcjonowała jako zdrowe przedsięwzięcie gospodarcze. W ramach fazy wdrożeniowej będziemy przygotowywać regulacje oraz infrastrukturę techniczną i organizacyjną, które umożliwią obrót towarami rolnymi na transparentnej platformie elektronicznej, a także realizację rozliczeń zawartych transakcji towarowychw drodze współpracy pomiędzy izbą rozliczeniową a systemem autoryzowanych magazynów.

2. Przetwórcy, chwaląc pomysł takiej giełdy, podkreślają, że ważne jest to, by była sieć magazynów w całej Polsce, które będą utrzymywały wysoką jakość tego towaru. Rolnicy dodają, że nie chcą wozić towaru do magazynów na drugi koniec kraju, bo to nieopłacalne.

Docelowo chcielibyśmy pozyskać do współpracy w ramach platformy żywnościowej sieć autoryzowanych magazynów pokrywającą obszar całego kraju, żeby ułatwić fizyczne rozliczanie transakcji zawieranych na platformie elektronicznej. Planujemy działanie systemu w oparciu o już istniejące na rynku podmioty świadczące usługi przechowalnicze. W ramach realizowanego projektu będziemy zajmować się opracowaniem ram współpracy z magazynami. Zależy nam również na wprowadzeniu mechanizmu optymalizacji dostaw, który pomoże zarządzać rozliczeniami transakcji z dostawą fizyczną, tak, aby w miarę możliwości minimalizować koszty związane z transportem.

3. Platforma spożywcza ma się rozpocząć od rynku spot, a kiedy przyjdzie czas na kontrakty terminowe?

W pierwszej fazie planujemy uruchomienie rynku spot z fizyczną dostawą. Natomiast w dalszej perspektywie, kiedy rynek bazowy będzie już sprawnie funkcjonował, rozważamy dobudowanie rynku terminowego.

18 miesięcy Tyle ma minąć od podpisania porozumienia do pierwszych transakcji na giełdzie rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane