Platformy dla młodych z pomysłami

opublikowano: 02-03-2016, 22:00

Wystarczy dobry pomysł. Jeśli go masz, możesz dostać opiekę ekspertów, doradztwo i nawet 800 tys. zł dotacji – ale tylko w Polsce Wschodniej

Platformy startowe dla nowych pomysłów to flagowy instrument programu Polska Wschodnia. Główny cel? Pomóc w powstawaniu start-upów w makroregionie. Po wielu miesiącach przygotowań platformy wreszcie objęły tych, dla których zostały stworzone — młodych ludzi z pomysłami na biznes. Od początku marca mogą oni zgłaszać się do tzw. animatorów platform, gdzie dostaną wsparcie w postaci m.in. doradztwa i coachingu.

— Autorzy najlepszych koncepcji otrzymają przede wszystkim pakiet bezpłatnych i „szytych na miarę” usług niezbędnych do tego, by pomysł zaowocował wprowadzeniem na rynek innowacyjnych produktów lub usług. Następnie powstałe start-upy będą mogły starać się nawet o 800 tys. zł na rozwój działalności — zaznacza Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

Jak to działa

Z programu mogą korzystać osoby do 35. roku życia, które mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą uruchomić go w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie). Dlaczego Platformy są skierowane do młodych osób z tego makroregionu? Chodzi o to, aby zahamować ich odpływ do większych miast i poza granice Polski. Celem jest też zmniejszenie bezrobocia na wschodzie kraju.

— Platformy startowe dla nowych pomysłów to innowacyjny projekt, z którym wiążemy duże nadzieje. Są pierwszym w Polsce programem wspierającym powstawanie start-upów na tak szeroką skalę. To będą kompleksowe programy inkubacji przygotowane przez animatorów z Białegostoku, Kielc i Lublina. Wokół nich tworzone są ekosystemy wsparcia, a zakres korzyści, które czekają na pomysłodawców, jest naprawdę imponujący — uważa dr Michał Bańka, dyrektor departamentu instytucji wsparcia otoczenia biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pomysły mogą zgłaszać pojedyncze osoby i zespoły. Powinny z nimi przychodzić do platform prowadzonych przez animatorów — parki naukowo-technologiczne. W konkursie przeprowadzonym jesienią ubiegłego roku wybrane zostały trzy platformy: Hub of Talents (jego animatorem jest Białostocki Park Naukowo- -Technologiczny), TechnoparkBiznesHub (Kielecki Park Technologiczny) oraz Connect (Lubelski Park Naukowo- -Technologiczny). Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do tych ośrodków i wypełnić kwestionariusz z opisem pomysłu. Jeśli podczas wstępnej weryfikacji zostanie on oceniony pozytywnie, jego twórca zostanie zaproszony na spotkanie z ekspertami. Ta konfrontacja będzie najlepszą okazją do bezpośredniego zaprezentowania swojej koncepcji.

Co ważne, zgłaszany projekt nie może być przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawcy.

Przez inkubację…

Jeśli koncepcja spodoba się specjalistom, zostanie objęta pełną opieką platformy startowej. Dla uczestników programu został wypracowany pełen zestaw usług mentoringowych, coachingowych i innych usług specjalistycznych, które będą odpowiadały na potrzeby start-upów (chodzi np. o usługi technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne).

— Platformy startowe oferują też wiele korzyści dodatkowych — przykładowo w Lublinie na młodych przedsiębiorców czeka Karta Biznes Benefit, uprawniająca do korzystania z atrakcyjnych ulg oraz zniżek. Natomiast w Kielcach rusza program Soft landing for startups, oferujący pomoc w znalezieniu mieszkania, szkoły, przedszkola i lekarza. W ten sposób wyposażamy start-up we wszystko, co jest niezbędne do wejścia na konkurencyjny rynek — zaznacza Michał Bańka.

…na rynek

Kiedy po kilku miesiącach wsparcia przedsiębiorca opracuje rentowny model biznesowy,będzie mógł wystąpić o bezzwrotną dotację — na komercjalizację swojego produktu lub usługi, jej wprowadzenie na rynek i pierwszą sprzedaż. Każdy uczestnik programu może dostać od 50 tys. zł nawet do 800 tys. zł. Pieniądze dla przedsiębiorców będą pochodziły z poddziałania 1.1.2 programu Polska Wschodnia, czyli kontynuacji platform startowych. Wnioski o granty po raz pierwszy można będzie składać od czerwca do lipca. Natomiast nabór wniosków z pomysłami do platform startowych prowadzony będzie w trybie ciągłym do końca kwietnia 2017 r. za pośrednictwem strony programu — www.PlatformyStartowe. gov.pl.

Na początek pilotaż

Obecna edycja programu jest realizowana jako pilotaż. Firmy dostaną w nim łącznie ok. 20 mln EUR.

— Po jego zakończeniu ocenimy, w jakim stopniu założenia programu się sprawdzą. Jeśli potrzebne będą zmiany, wprowadzimy je i będziemy kontynuować działanie. Przeznaczymy na dalsze wsparcie start- -upów dodatkowe 180 mln EUR z programu Polska Wschodnia — zapowiada Adam Hamryszczak.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.PlatformyStartowe.gov.pl
180 mln EUR Tyle pieniędzy popłynie na wsparcie start- -upów w Polsce Wschodniej, gdy zakończy się pilotaż z budżetem 20 mln EUR.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane