Czytasz dzięki

Play kupuje Virgin Mobile

opublikowano: 22-04-2020, 18:44

Giełdowy telekom przejmie kontrolę nad wirtualnym operatorem Virgin Mobile. Zapłaci 60,7 mln zł.

Największy telekom w Polsce pod względem liczby obsługiwanych klientów nieco powiększy swoją bazę. Na początku 2018 r. Play zawarł umowę z udziałowcami wirtualnego operatora telekomunikacyjnego Virgin Mobile Polska, na mocy której uzyskał opcję przejęcia Virgin w 2020 r.

W środę po zamknięciu sesji giełdowej telekom poinformował, że opcję zrealizuje i zawarł już w tej sprawie przedwstępną umowę nabycia udziałów. Na transakcję, która nie obejmuje gotówki i długu spółki, będzie musiał się jeszcze zgodzić urząd antymonopolowy.

„Cena nabycia dotycząca 100 proc. udziałów (na zasadzie debt-free i cash-free) została ustalona na 13,4 mln EUR (60,7 mln zł). Nabycie zostanie sfinansowane ze środków własnych oraz w oparciu o dostępne finansowanie zewnętrzne i będzie podlegało określonym korektom związanym z procedurą tzw. closing accounts" - podał Play w komunikacie.

Virgin Mobile, posługujące się marką stworzoną przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, na polskim rynku zadebiutowało w 2012 r. Od początku jako wirtualny operator telekomunikacyjny spółka korzystała z infrastruktury sieciowej Playa. Pod kierunkiem Grażyny Piotrowskiej-Oliwy Vigin ogłaszało ambitne plany - miało pozyskać nawet 1 mln klientów w ciągu trzech lat, rezultaty były jednak znacznie skromniejsze.

Na początku tego roku w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Grażyna Piotrowska-Oliwa podawała, że operator obsługiwał na koniec 2019 r. 396 tys. kart SIM, z czego niespełna 59 tys. w opcji abonamentowej. Tymczasem Play na koniec ubiegłego roku miał 15,3 mln klientów (w tym 12,9 mln aktywnych), z czego 10 mln płaciło abonament, a reszta używała kart pre-paid.

W 2018 r. (ostatnie dostępne dane) Virgin miało 98,4 mln zł przychodów i zanotowało 27,2 mln zł straty netto. Miało także wtedy nieco ponad 8 mln zł gotówki na kontach i 90 mln zł pożyczek od udziałowców do spłaty.

Udziały w Virgin sprzedaje spółka VMCEE, której inwestorem jest m.in. fundusz Delta Partners (83,1 proc.) oraz fundusz Dirlango (16,9 proc.), którego inwestorem jest Łukasz Wejchert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane