Plotki z parkietu i okolic

Karolina Guzińska, Renata Zawadzka, Wojciech Pysiewicz, Jacek Pochłopień
opublikowano: 12-07-1999, 00:00

PLOTKI Z PARKIETU I OKOLIC

Ostrożność najlepiej chroni pracownika

Chociaż tablice podobne do tej wiszą w większości — jeśli nie we wszystkich — zakładów pracy w Polsce, według danych GUS, tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 1999 r. wypadkom przy pracy uległo 17 179 osób. Śmierć poniosło 90 z nich, a mniej lub bardziej poszkodowani opuścili wskutek odniesionych obrażeń 44 973 dni robocze. Rekordy wciąż bije górnictwo i kopalnictwo (1010 wypadków) oraz działalność produkcyjna (6871), zwłaszcza budowlana. Przyczyną upadków, uderzeń, zderzeń, przygnieceń przez maszyny, pożarów, wycieku szkodliwych substancji i innych nieszczęść był m.in. brak, zły stan lub nieprawidłowy sposób posługiwania się sprzętem oraz zła organizacja pracy. Jednak główny powód wypadków to niewłaściwe zachowania pracowników (14 802 przypadki). Ciekawe, czy można do nich zaliczyć także czytanie w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych wiszącej na ścianie instrukcji BHP. KG

W sierpniu wszystko w Jankach będzie gotowe

Przejeżdżający szosą katowicką już niebawem będą mogli bez utrudnień korzystać z aktualnie budowanego na poziomie Janek wiaduktu, umożliwiającego bezkolizyjne poruszanie się pomiędzy IKEA a nowo budowanym Geant. Otwarcie hipermarketu przewidziano na 18 sierpnia.

— Powierzchnia handlowa Geant wyniesie docelowo 75 tys. mkw. Wraz z halą należącą do IKEA, Janki b궹 miały około 100 tys. mkw. powierzchni handlowej. Tym samym w gminie Raszyn powstanie największe centrum handlowo-rozrywkowe w Europie Środkowej i Wschodniej — sygnalizuje Jean Paul Freret, dyrektor Domów Towarowych Casino (na zdjęciu po prawej).

Realizacja projektu zajęła cztery lata. Prace geologiczne i gruntowe rozpoczęto w 1995 r. Dwa lata trwały negocjacje z władzami gminy Raszyn warunków realizacji inwestycji, wartej 70 mln USD,, a samo budowanie — półtora roku.

—To, co zobaczymy 18 sierpnia, to nie wszystko. Geant w Jankach obok oferty handlowej (w 70 proc. polskiej) już w połowie przyszłego roku będzie mógł zaprosić do kina typu multiplex, restauracji etnicznych i np. na kręgle — zapowiada Maurice Bansay, dyrektor generalny Apsys International, inwestora zarządzającego (na zdjęciu po lewej). RZ

Minister Donocik grał Chopina na Tajwanie

W targach EurogateŐ99, które odbyły się w stolicy Tajwanu Tajpej, obok przedsiębiorstw węgierskich, czeskich i litewskich wzięło udział również 50 polskich firm. Na czele naszej delegacji stał Tadeusz Donocik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, który odpowiada m.in. za promocję eksportu. Wiceminister postanowił osobiście zareklamować nasz kraj, grając (solo) na fortepianie i śpiewając (zespołowo — z chórem Camerata Silesia) pieśni ludowe. Występ artysty polityka wzbudził ogromne zainteresowanie gości odwiedzających wystawę.

— Polska to ojczyzna Chopina, nic dziwnego, że nawet minister gra na fortepianie — komentowali występy Tadeusza Donocika tajwańscy przedsiębiorcy. JP

RMF FM opuszcza kopiec

Słuchacze radia RMF i mieszkańcy Krakowa przyzwyczaili się do tego, że wojskowe forty u podnóża kopca Kościuszki stanowiły siedzibę radia. Jednak wraz z rozwojem stacji kierownictwo RMF-u postanowiło wybudować nową centralę.

— Na kopcu jest zbyt mało miejsca i obiekt ten nie jest naszą własnością. Jesteśmy poważną firmą i nie możemy być zależni od gminy, od której dzierżawimy obiekt — mówi Marek Dworak, wiceprezes RMF FM. Przeprowadzka powinna nastąpić na przełomie 2000 i 2001 roku — w jedenastą rocznicę powstania radia. Nowa siedziba znajdzie się poza administracyjnymi granicami Krakowa — w gminie Mogilany. Obiekt będzie miał 9000 mkw. i pomieści między innymi studio, biuro i pomieszczenia magazynowe. Kierownictwo stacji zapowiada, że stworzy najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. WP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska, Renata Zawadzka, Wojciech Pysiewicz, Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plotki z parkietu i okolic