Plus chce iść na zakupy

Katarzyna Latek
opublikowano: 12-08-2010, 00:00

Polkomtel miał niższe przychody i mniej klientów, niż rok temu. Ale za to pokazał rekordową rentowność.

Operator nie wyklucza przejęcia Exatela, Dialogu lub Playa

Polkomtel miał niższe przychody i mniej klientów, niż rok temu. Ale za to pokazał rekordową rentowność.

Ostatni z wielkiej trójki, a właściwie wielkiej czwórki operatorów, podał wyniki finansowe za drugi kwartał. W zeszłym roku wszyscy pokazywali spadki i mówili o kurczącym się rynku. Teraz Polkomtel pokazuje, że niekorzystną tendencję udało się zatrzymać.

Jego przychody wyniosły 1,93 mld zł. To o 2,8 proc. mniej, niż w drugim kwartale ubiegłego roku, ale 5,5 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale. Firma chwali się przede wszystkim rentownością. Marża EBITDA osiągnęła rekordowo wysoki poziom 42,5 proc.

— To pułap, o jakim marzy większość europejskich operatorów — mówi Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Mniejsze inwestycje

Zysk netto spółki sięgnął 347 mln zł — o ponad 8 proc. mniej, niż przed rokiem, ale o ponad 20 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale.

— To jeden z naszych najlepszych wyników w historii, mimo że jesteśmy dotknięci negatywnym efektem zmian kursów walut — wyjaśnia prezes.

Niezły zysk udało się wypracować m.in. dzięki niższym nakładom inwestycyjnym. Prezes spodziewa się, że w całym roku zysk netto wzrośnie, jednak nakłady inwestycje zostaną mocno wyhamowanie: w zeszłym roku Capex wyniósł 1,2 mld zł.

— W tym roku trudno się spodziewać, by miał wartość dziewięciocyfrową — powiedział Jarosław Bauc.

Siła w sieci

Spadła jednak liczba klientów Plusa. Po pierwszej połowie roku było ich 13,71 mln. Operatorowi nie udało się więc wyprzedzić Orange, któremu ustąpił w poprzednim kwartale. Prezes wyjaśnia, że zmiana była przede wszystkim efektem odłączenia nieaktywnych użytkowników prepaid. Plus ma ich o 15,5 proc. mniej, niż przed rokiem. Wzrosła za to baza najbardziej pożądanych przez wszystkich operatorów klientów płacących abonament.

— Tak naprawdę kilkadziesiąt procent wszystkich kart prepaid na rynku jest nieaktywnych. Są utrzymywane w sieciach, ale nie generują żadnego ruchu — wyjaśnia prezes.

Plus pochwalił się za to szybko rosnącą liczbą klientów, którzy korzystają z transmisji danych. iPlusa ma 55 tys. osób, a z innych usług transmisji danych korzysta kolejne 700 tys. Jarosław Bauc mówi, że mobilny internet przestał być kojarzony z laptopami. Coraz większą rolę odgrywają smartfony. Popularność mobilnego dostępu wpływa na model biznesowy telekomów.

— Profil inwestycyjny operatorów musi się zmienić. Z rozbudowywania sieci, by zwiększać zasięg muszą przenieść nacisk na światłowody, służące do transmisji danych — mówi prezes Polkomtela.

Plany

Prezes ujawnił, że Polkomtel jest zainteresowany kupnem Exatela, Telefonii Dialog i P4, czyli Playa. Z kręgu zainteresowań nie wyklucza także Hawe (ma potrzebną Pol-komtelowi infrastrukturę światłowodową), a także telewizji kablowych. Jarosław Bauc stwierdził jednak, że kablówki w Polsce są obecnie przewartościowane.

Pieniądze na zakupy mogłyby pochodzić m.in. z planowanej emisji euroobligacji. Pierwsza transza wkrótce trafi na rynek Catalyst.

— Chcielibyśmy, aby pierwsza transza wypełniła nam lukę po 1,6 mld zł linii kredytowej, która wygasa w lipcu 2011 r. — mówi prezes.

Polkomtel poinformował wczoraj, że przedłużył umowę o roamingu krajowym z P4. Oznacza to, że Play będzie nadal korzystał z sieci Plusa przy świadczeniu swoich usług (buduje własną sieć). Wartość usług świadczonych przez Polkomtel na rzecz P4 w czasie obowiązywania nowej umowy to ponad 600 mln zł. Polkomtel podkreśla, że jest to największa umowa hurtowa podpisana w tej części Europy i jedna z największych umów telekomunikacyjnych w historii polskiego rynku komórkowego.

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy