Plus rozwija m-płatności

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 2008-12-05 00:00

Masz telefon Plusa? Będziesz

Masz telefon Plusa? Będziesz

mógł kupić bilet autobusowy,

a należność operator ściągnie

bezpośrednio z konta

Citibanku.

Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, wierzy w płatności mobilne. W końcu operator sieci Plus będzie mógł wykonać kolejny krok w kierunku realizacji wizji prezesa mówiącego o telefonie jako ważnym środku płatniczym. W poniedziałek powinna się odbyć kilkakrotnie już przekładana konferencja prasowa operatora sieci Plus, Citibanku, mPaya i Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Przedstawiciele firm mają opowiedzieć o wizji zintegrowanych płatności.

Ciekawym pomysłem jest umowa z ZTM, która umożliwi m-płatności za bilety komunikacji miejskiej. Nie będzie trzeba biegać do kiosku, wystarczy telefon w sieci Plus. Usługa będzie na razie dostępna jedynie w Warszawie. Ponieważ pośrednikiem w umowie jest operator płatności mobilnych mPay, dokonanie transakcji oznacza, że trzeba będzie wstukać w telefon specjalny kod transakcji.

Dzięki umowie z Citibankiem należność będzie ściągnięta bezpośrednio z konta bankowego. Do tej pory użytkownicy usługi potrzebowali subkonta, którego obsługa jest uciążliwa, bo wymaga doładowań. To zniechęcało potencjalnych użytkowników. Jeśli mają konto w Citibanku i są klientami Plusa, mogą procedurę uprościć. Co ciekawe, usługa jest już dostępna dla klientów obu firm od początku października, lecz nie była promowana.

Jakie będzie zainteresowanie? Plus mówi, że z jego mobilnych płatności korzysta 40 tys. klientów, głównie zainteresowanych usługami opłaty za parkowanie w Warszawie. Od ponad roku Plus wydaje wspólnie z Citibankiem kartę kredytową. W trzecim kwartale tego roku bank wydał 27 tys. kart Citibank-Plus i spodziewa się, że wkrótce ich liczba przekroczy 100 tys.

Klientów zachęci upowszechnienie usługi na inne banki i pozostałych operatorów telefonii komórkowej. Od ponad roku czterej operatorzy próbują wypracować wspólne standardy, ale im dłużej to trwa, tym bardziej wydaje się, że każdy idzie w swoją stronę. Orange chce budować system płatności zbliżeniowych na bazie technologii NFC, Plus i Play zaś opierają dotychczasową współpracę na umowie z mPayem.

— Na rynku jest miejsce na mPay, płatności zbliżeniowe i kilka innych systemów płatności. Wypracowanie wspólnego dla operatorów standardu będzie polegało na wypracowaniu aplikacji pozwalającej na korzystanie z różnych systemów — mówi Krzysztof Dzięcioł z PTC, operatora sieci Era.