Plus wskoczył na pozycję lidera

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 02-03-2009, 00:00

Polkomtel zdetronizował

Polkomtel zdetronizował

PTK Centertel pod

względem liczby klientów.

Operator sieci Orange ma

jednak wciąż najwyższe

przychody i marże.

Czwarty kwartał był bardzo emocjonujący dla operatorów telefonii komórkowej. Pol-komtel, operator sieci Plus, zapowiadał, że będzie chciał zdetronizować PTK Centertel, operatora sieci Orange, pod względem liczby klientów. Na koniec trzeciego kwartału różnice były minimalne. Spółce Jarosława Bauca udało się wyprzedzić wieloletniego lidera w ostatnim kwartale 2008 roku. Na koniec roku Plus miał 14,474 mln klientów. Orange miał ich 14,182, czyli o 292 tys. mniej.

Do tych danych trzeba jednak ostrożnie podchodzić, bo operatorzy łatwo mogą nimi manipulować, zawyżając liczbę aktywnych klientów.

Orange wciąż jest naj- lepszy pod względem przychodów i rentowności, choć różnica jest minimalna. Na koniec roku należąca do Grupy TP spółka miała 8,6 mld zł przychodów, a Polkomtel — 8,4 mld zł. Centertel ma całoroczną marżę EBITDA na poziomie 37,6 proc., o 1 pkt proc. wyższą niż Polkomtel (w wypadku spółki TP jest to GOM, odpowiednik EBITDA).

— Trzej najwięksi operatorzy w trzech ostatnich latach stali na czele najbardziej medialnego wyścigu na rynku. Dlaczego medialnego, bo tak naprawdę tylko dziennikarzy i niewielką część klientów pasjonuje, kto jest pierwszy. Operatorów i ich właścicieli bardziej interesują przychody, zyski i marże. Kto ma je największe, jest najlepszy. Plusowi z jednej strony gratuluję, a z drugiej współczuję, bo wiem, że zawsze lepiej gonić, niż uciekać — tak komentuje zmianę na pozycji lidera rynku Wojtek Jabczyński, rzecznik TP.

Od dwóch głównych graczy odstaje PTC, operator sieci Era. I to pod każdym względem — liczby klientów, przychodów i rentowności. A przecież przez wiele lat to ta spółka była niekwestionowanym liderem rynku. Krytyczny moment nastąpił, gdy kulminacja sporu właścicielskiego spowodowała opóźnienia w wypłatach pensji, przepychanki pomiędzy dwoma konkurencyjnymi zarządami i odejście zarządu z prezesem Bogusławem Kułakowskim i Jonathanem Eastickiem, szefem finansów. Od tamtej pory PTC traci rynek.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy