PMI dla usług w Chinach zaskoczył skalą spadku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-02-2021, 07:17

Wskaźnik PMI dla usług w Chinach co prawda utrzymał się w styczniu nad poziomem 50 pkt, ale zaskoczył skalą zniżki. Pokazuje to dobitnie jak negatywny wpływ na działalność gospodarczą ma nawet tak ograniczony lockdown jak w przypadku Państwa Środka, donosi Reuters.

Tomohiro Ohsumi

Jak wynika z raportu Caixin/Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług w Chinach zmniejszył swoją wartość w pierwszym miesiącu 2021 r. do 52,0 pkt z 56,3 pkt w grudniu. To najniższy jego poziom od kwietnia 2020 r.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek, ale jedynie do 55,5 pkt.

Warto podkreślić kontynuację „zjazdu” jednego z najważniejszych subindeksów, a mianowicie dotyczącego zatrudnienia. Jego wartość obniżyła się w styczniu do 50,7 pkt z 52,0 miesiąc wcześniej.

Eksperci podkreślają, że już wcześniej sektor usług rozwijał się znacznie wolniej od przemysłowego, a wprowadzenie nowych restrykcji w związku z próbami ograniczenia kilku lokalnych ognisk infekcji Covid-19 doprowadził do przyduszenia ożywienia, gdyż sektor usług jest bardziej podatny na wszelkie formy wprowadzanych obostrzeń.

Bariera 50 pkt oddziela rozwój od kurczenie się danego segmentu gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane