PMI Polski czwarty miesiąc poniżej 50

  • PAP
opublikowano: 01-03-2019, 09:41

Wskaźnik PMI dla Polski w spadł w lutym do 47,6 pkt. wobec 48,2 pkt. w styczniu i wobec prognozy 48,4 pkt., podał w piątek Markit, który bada koniunkturę.

Wskaźnik PMI dla Polski w II spadł do 47,6 pkt. vs 48,2 pkt. w I - Markit

Wskaźnik PMI dla Polski w spadł w lutym do 47,6 pkt. wobec 48,2 pkt. w styczniu i wobec prognozy 48,4 pkt. - podał w piątek Markit, który bada koniunkturę.

"Według najnowszych wyników badań PMI w lutym warunki w polskim sektorze przemysłowym wciąż się pogarszały. Produkcja znów spadała w najszybszym tempie od niemal dekady, głównie z powodu kolejnego gwałtownego spadku liczby nowych zamówień. Zła kondycja polskiego eksportu w sektorze przemysłowym, związana ze słabym popytem z Niemiec, spowodowała siódme z rzędu obniżenie poziomu zamówień zagranicznych. Zapasy wyrobów gotowych kumulowały się w najszybszym tempie od 20 lat" - napisano w komentarzu do badań.

Markit podał, że w lutym PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 czwarty miesiąc z rzędu.

Według autorów badania lutowe osłabienie warunków gospodarczych wynikało przede wszystkim z kolejnego spadku liczby nowych zamówień.

"Poziom nowych kontraktów obniżył się piąty raz w ciągu sześciu miesięcy, ponadto w najszybszym tempie od niemal sześciu i pół roku. Popyt z rynków zagranicznych był wciąż słaby, a liczba zleceń eksportowych spadła siódmy miesiąc z rzędu" - napisano.

Autorzy piszą, że według wielu respondentów badania, zapotrzebowanie na polskie produkty w Niemczech było niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy