Czytasz dzięki

Po brexicie Wielka Brytania może mieć problem z energią

opublikowano: 28-06-2019, 15:18

Wielka Brytania byłaby podatna na niedobory dostaw gazu i podwyżki cen energii po brexicie, ostrzegł lider branży.

Marco Alvera, szef GasNaturally, powiedział stacji BBC, że kraje UE mogą ograniczyć eksport gazu do Wielkiej Brytanii w czasie większych mrozów, aby nadać priorytet własnym obywatelom.

Gaz, gazociąg
Zobacz więcej

Gaz, gazociąg fot. Bloomberg

Jego zdaniem, mimo wielu negocjacji z kilkoma ministrami i urzędnikami kwestie związane z energią nie zostały wystarczająco omówione.

Wielka Brytania importuje prawie połowę zużywanego gazu poprzez rurociągi z Europy. Według oficjalnych statystyk rządowych, około 39 proc. dostaw energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii pochodziło z gazu ziemnego w ubiegłym roku.

Państwa UE będą teoretycznie miały możliwość nałożenia ceł na eksport gazu i energii elektrycznej do Wielkiej Brytanii po brexicie.

Wielka Brytania stała się nadmiernie uzależniona od importowanego gazu ziemnego, aby zaspokoić swoje zimowe zapotrzebowanie na paliwo - ostrzegł Alvera.

Powiedział, że stało się tak, ponieważ własne dostawy gazu z Morza Północnego w Wielkiej Brytanii zostały zlikwidowane, podczas gdy w tym samym czasie kraj zamknął większość swoich infrastruktur magazynowania gazu.

Uważa, że Wielka Brytania mogłaby stosunkowo łatwo zaradzić tej sytuacji, przekształcając stare wyczerpane złoża gazu z Morza Północnego w magazyny gazu.

Alvera podkreślił też fakt, że znaczna część importu gazu do Wielkiej Brytanii pochodziła de facto z Rosji, ale mniej niż 1 proc. brytyjskiego zużycia gazu w ubiegłym roku pochodziło bezpośrednio z Rosji w formie importowanego skroplonego gazu ziemnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane