Po fuzji CeTO z PGF powstanie nowy PERF

Tomasz Furman
opublikowano: 26-06-2000, 00:00

Po fuzji CeTO z PGF powstanie nowy PERF

Dziś akcjonariusze Centralnej Tablei Ofert podejmą decyzję w sprawie połączenia z Polską Giełdą Finansową. Z kolei WZA PGF zbierze się dzień później.

Zgodnie z zapowiedziami zainteresowanych stron, nie powinno być problemów z przeforsowaniem uchwał dotyczących fuzji, w wyniku której powstanie spółka o nazwie Polski Elektroniczny Rynek Finansowy (PERF) .

Pierwsi na temat fuzji wypowiedzą się akcjonariusze CeTO, wśród których głównie są przedsiębiorstwa maklerskie i banki. Jeżeli proponowany projekt uchwały zostanie zatwierdzony to do połączenia dojdzie w wyniku przeniesienia całego majątku PGF na spółkę prowadzącą tabelę. W zamian za to akcjonariusze giełdy obejmą walory CeTO, które wyemituje 2 194 250 akcji serii E o wartości nominalnej 1 zł. W związku z tym akcjonariusze PGF — bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat — otrzymają za każdą posiadaną akcję swojej spółki o wartości nominalnej 100 zł, 67 walorów tabeli. Przydział akcji nowej emisji nastąpi w dniu uprawomocnienia się decyzji sądu rejestrowego o wykreśleniu PGF z rejestru handlowego, co w ocenie specjalistów powinno nastąpić jeszcze latem tego roku.

Powstały w wyniku połączenia Polski Elektroniczny Rynek Finansowy ma zajmować się głównie organizowaniem i prowadzeniem publicznego i niepublicznego obrotu papierami wartościowymi oraz prawami majątkowymi. W statucie przewidziano również możliwość tworzenia spółek prawa handlowego w celu realizacji zadań, których ze względu na ograniczenia prawne nie mogłoby wykonywać PERF. Nowy podmiot dysponowałby kapitałem akcyjnym w wysokości przekraczającej 4,7 mln zł i dodatkowo mógłby emitować obligacje.

W stosunku do obecnego statutu CeTO, akcjonariusze spółki zyskają możliwość wykonywania więcej 10 proc. głosów na WZA. Rada nadzorcza ma składać się z dziewięciu do trzynastu członków, z których po jednym będą powoływać i odwoływać ZBP i IDM.

Najważniejszą decyzją wtorkowego WZA PGF będzie podjęcie uchwały o wniesieniu majątku spółki do CeTO, z czym również nie powinno być problemów. Akcjonariusze mają przegłosować uchwałę w sprawie pokrycia straty przekraczającej 1 mln zł za 1999 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane