PO ostro krytykuje politykę rządu

opublikowano: 30-01-2004, 11:08

PAP: Poseł Tadeusz Jarmuziewicz (PO) ostro skrytykował w Sejmie politykę prywatyzacyjną rządu premiera Leszka Millera. Zarzucił brak związku działań ministra skarbu z przyjętymi celami i osiągnięcie w 2003 roku zaledwie 40 proc. zakładanych wpływów z prywatyzacji.

„To już nie karuzela stanowisk, ale rosyjska ruletka polskiej prywatyzacji" - powiedział Jarmuziewicz o zmianach na stanowisku ministra.

Krytykował "niejasną sprawę prywatyzacji G-8". "Żadna spółka nie trafiła na giełdę, z powodu ociężałości działań resortu. Rządowe programy konsolidacji są spóźnione" - mówił o pracy resortu SP.

Poseł PO domagał się od Millera "jasnej i merytorycznej odpowiedzi" na pytanie: "Co zdecydowało o odrzuceniu oferty prywatyzacyjnej G-8 przez Czyżewskiego?" "Jaki jest efekt konsolidacji przedsiębiorstw G-8? Obawiam się że to tylko grupa ośmiu prezesów" - mówił.

Pytał, czy to prawda, że odwlekana prywatyzacja G-8 jest powodem utraty 2 mld zł dla budżetu, ponieważ pierwsze oferty sprzedaży miały opiewać na 6 mld zł, a obecne na 4 mld zł.

Ocenił, że najlepsze byłoby przeprowadzenie prywatyzacji G-8 przez giełdę, gdyż w ten sposób chronione byłoby bezpieczeństwo energetyczne państwa.

„Najważniejsze są zasady, przyzwoitości. Kiedy skończymy z kroczącą oligarchizacją życia politycznego w Polsce?" - pytał Jarmuziewicz. Polityka rządu Millera - jego zdaniem - sprzyja oligarchizacji.

Pytał, czy to prawda, że Miller zapytał poprzedniego ministra Wisława Kaczmarka: "Wiesiu, dlaczego nie chcesz sprzedać naszemu koledze G-8?"

Jarmuziewicz skrytykował też kompetencje obecnego ministra Skarbu Państwa, Zbigniewa Kaniwskiego. "Przychodzi człowiek, który będzie pod prąd obecnej polityki państwa. Minister od prywatyzacji, który chce zachowania własności państwa" - ocenił poseł PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PO ostro krytykuje politykę rządu