PO proponuje pięć zmian w ustawie o podatku VAT

ISB
opublikowano: 06-03-2008, 14:23

Platforma Obywatelska zaproponuje pięć zasadniczych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług - zapowiedzieli przedstawiciele PO w czwartek.

"Najważniejszą zmianą jest zmiana zasad płacenia podatku VAT w formie ryczałtu. Chcemy podnieść kwotę ryczałtu do 50 tys. euro obrotów z 10 tys. euro obecnie przy zastosowaniu jednolitej stawki w wysokości 300 zł" - powiedział poseł PO Jakub Szulc.

Szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski dodał, że gdy tylko nadarzy się możliwość renegocjacji z Unią Europejską zasad obowiązywania podatku VAT, to będzie namawiał rząd i ministra finansów do zwiększenia limitu, który nie będzie wymagał płacenia podatku VAT, do 30 tys. euro.

Pozostałe zmiany obejmują nową definicję "małego podatnika" i zwiększenie kwoty obrotów z 800 tys. euro do 1.200 tys. euro, poniżej której można rozliczać się na takich zasadach. Zmieniona zostanie także definicja momentu powstania obowiązku podatkowego, szczególnie, gdy podatnik prowadzi kilka rodzajów działalności.

W myśl nowej ustawy wszyscy importerzy od początku działalności będą mogli rozliczać podatek VAT z tytułu importu w deklaracji, a nie jak dotąd przez pierwsze 12 miesięcy stosować procedurę uproszczoną, czyli składać zabezpieczenie w wysokości należności celnych i podatkowych.

PO chce także umożliwić podatnikom odliczanie podatku VAT w ciągu jednego roku (do końca roku kalendarzowego) bez konieczności składania deklaracji korygujących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO proponuje pięć zmian w ustawie o podatku VAT