Po tygodniu spadków giełda zaczęła rosnąć

Przemek Barankiewicz
14-03-2001, 00:00

Po tygodniu spadków giełda zaczęła rosnąć

Prawdziwa huśtawka nastrojów panowała we wtorek na GPW. Po słabym otwarciu, nieoczekiwanie spółki zgrupowane w sektorze Sitech rozpoczęły wzrosty. Softbank i Optimus zyskały po kilka procent. Popyt wyczerpał się już po kwadransie. Prawdopodobnie więksi inwestorzy wykorzystali ten okres na zamykanie pozycji. Świadczą o tym wysokie obroty, które po 15 minutach sesji przekroczyły 40 mln zł.

Przed spadkiem poniżej dolnej granicy kanału spadkowego (1324 pkt) uchroniły indeks WIG 20 minimalne wzrosty notowań KGHM, Orlenu i Handlowego. Negatywnie wyróżniały się natomiast papiery Elektrimu i Stalexportu, których przecena zdaje się nie mieć końca.

Przez kilka godzin giełdowe wykresy poruszały się bez wyraźnego kierunku, podążając za nastrojami na giełdach europejskich. Sygnał do pobudki dał niezwykle silny Orlen. Wkrótce wzrosty zostały wzmocnione neutralnymi informacjami makro z USA. Przy obecnym klimacie inwestycyjnym na świecie, neutralna informacja to dobra informacja.

Wzrosty Softbanku, Optimusa i Agory wyprowadziły indeksy na plus. Giełda spokojnie przyjęła kolejną koncepcję sprzedaży akcji TP SA przez MSP. Spółka tradycyjnie zdominowała GPW pod względem wielkości obrotów, a korzystna rekomendacja Goldman Sachs sprawiła, że największy podmiot naszego parkietu zakończył dzień zwyżką kursu.

Wczorajsze szczyty notowań zbiegły się w czasie z początkiem sesji w USA. Ostatnie minuty handlu zdominowały mocne zakupy akcji BIG BG, który w ciągu ostatniego tygodnia ucierpiał najbardziej z wszystkich banków. Ostatni raz kurs tej spółki znajdował się poniżej 4 zł na początku 1999 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po tygodniu spadków giełda zaczęła rosnąć