Początek sesji na GPW pod znakiem spadków

(Artur Szymański)
opublikowano: 02-03-2005, 09:34

Początek środowej sesji przyniesie spadek giełdowych indeksów. Nieco gorsze od oczekiwań wyniki skonsolidowane PKN Orlen a zwłaszcza niepewność, jaką na rynek wprowadziła zapowiedź wygłoszenia ważnego oświadczenia politycznego przez Marka Belkę na pewno nie przysłużą się ociepleniu klimatu na GPW.

Początek środowej sesji przyniesie spadek giełdowych indeksów. Nieco gorsze od oczekiwań wyniki skonsolidowane PKN Orlen a zwłaszcza niepewność, jaką na rynek wprowadziła zapowiedź wygłoszenia ważnego oświadczenia politycznego przez Marka Belkę na pewno nie przysłużą się ociepleniu klimatu na GPW.

Będzie wręcz odwrotnie, czego zapowiedzią jest wczorajszy spadek złotego po zaanonsowaniu na czwartek oświadczenia premiera, który to spadek dziś rano jest kontynuowany. Inwestorzy giełdowi niczego tak nie lubią jak niepewności. Można się spodziewać, że w oczekiwaniu na słowa szefa rządu inwestorzy – zwłaszcza zagraniczni – będą zamykać pozycje na GPW.

W dzisiejszym wywiadzie w „Polityce” Marek Belka mówi, że nie odrzuca zaproszenia przystąpienia do Partii Demokratycznej. Gdyby tak się stało, to należy oczekiwać dymisji jego gabinetu, chaos w Sejmie i najprawdopodobniej przyspieszone wybory. To nie jest na rękę spekulacyjnemu kapitałowi zagranicznemu, który spodziewał się spokojnej atmosfery na scenie politycznej do konstytucyjnego terminu jesiennych wyborów.

Humorów inwestorom nie poprawiły też opublikowane wczoraj po sesji wyniki skonsolidowane PKN Orlen. Zysk netto grupy ukształtował się na poziomie 610 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się około 700 mln zł czystego zarobku. I choć opublikowane wyniki są lepsze od ubiegłorocznych, to jednak pozostawiają pewien niedosyt. To może skłonić inwestorów do sprzedaży akcji płockiej rafinerii.

Gracze na rynku terminowym wyczuli, że indeks zacznie dzień na minusie i na otwarciu handlu kontraktami mamy spory spadek. Dziś dla naszego rynku nie będą miały żadnego znaczenia ani wczorajsza udana sesja na Wall Street ani też przebieg dzisiejszych notowań na giełdach Eurolandu. Wsparciem dla indeksu jest obroniona wczoraj czwartkowa luka hossy 2055-60 pkt. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane