Poczta odcina się od kryptogiełdy

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Od kilku dni klienci BitBaya mogą wypłacić gotówkę w okienku pocztowym. Właśnie wybuchła afera, która finał może mieć w sądzie

Poczta Polska wzywa spółkę Pinewood Holding, właściciela giełdy kryptowalut BitBay, do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania jej znaku towarowego w serwisach społecznościowych i portalach internetowych. BitBay poinformował we wtorek (12 marca), że od tego dnia uruchamia usługę wpłata na poczcie: „Dzięki niej nasi użytkownicy mogą wygodnie odebrać gotówkę w 4,5 tys. placówek Poczty Polskiej, w tym w punktach czynnych 24/7” — czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji „PB”.

Po więcej informacji z pełną instrukcją, jak zrealizować wypłatę na poczcie, odesłano adresatów mejla na stronę internetową BitBaya.

Kość niezgody

Teraz Poczta Polska zarzuca kryptogiełdzie naruszenie jej dóbr osobistych, a w szczególności renomy poprzez łączenie jej z usługami świadczonymi przez BitBaya. Spółka skarbu państwa domaga się nie tylko przeprosin w formie oświadczenia, ale wzywa też do zapłaty na rachunek Fundacji Pocztowy Dar 50 tys. zł oraz 200 zł za każdą rozpoczętą godzinę wykorzystywania znaku towarowego, począwszy od 13.00 14 marca 2019 r. Jest to godzina i dzień dostarczenia pisma BitBay’owi. Jeśli spółka zignoruje wezwanie, Poczta Polska zamierza dochodzić swoich praw w sądzie.

— Nie mamy z tym podmiotem żadnej bezpośredniej umowy. BitBay jest obsługiwany przez firmę Payment Technology, która realizuje wypłaty gotówkowe m.in. za pośrednictwem placówek pocztowych. Firma posiada rozwiązania IT, które oferuje innym podmiotom w zakresie wypłat i wpłat gotówkowych. Zgodnie z naszą umową firma przekazuje do Poczty Polskiej zlecenia wypłat swoich klientów — wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Poczty Polska skontaktowała się się z operatorem płatności Payment Technology w celu wyjaśnienia całej sytuacji.

— Otrzymaliśmy informację, że spółka będzie interweniowała w BitBayu w zakresie niedozwolonego użycia naszego logo na swoich stronach — mówi Justyna Siwek.

— Jesteśmy operatorem płatniczym, realizującym szybkie przekazy pieniężne za pośrednictwem Poczty Polskiej. Od 2017 r. naszym klientem jest m.in. Pinewood Holdings, właściciel giełdy kryptowalut BitBay. Użytkownikom tej platformy od tygodnia umożliwiamy wypłatę pieniędzy w ramach przekazów pieniężnych z potwierdzeniem tożsamości za pośrednictwem 4,6 tys. placówek pocztowych, a od lat — również zasilenie rachunku giełdowego. Nie odpowiadamy za nieporozumienie pomiędzy giełdą BitBay a Pocztą Polską — informuje Bartosz Weyna, prezes Payment Technology.

Coiny pod ręką

— Naszym zdaniem doszło do nieporozumienia. Chcieliśmy przedstawić naszym użytkownikom kolejny powód, dla którego warto odwiedzić placówkę pocztową oraz ułatwić im zrozumienie sposobu działania tej usługi. Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, iż usługi pocztowe realizowane są za pośrednictwem Payment Technology — mówi Justyna Laskowska z biura prasowego BitBaya.

Jednorazowa wypłata z konta BitBaya, realizowana za pośrednictwem placówek pocztowych, wynosi maksymalnie 15 tys. zł. Usługa jest tak prosta jak doładowanie telefonu za pośrednictwem terminala płatniczego. W ciągu 10 minut nadawca otrzyma kody do weryfikacji, ktore są ważne 48 godzin. Po odbiór gotówki udaje się do najbliższej placówki Poczty Polskiej. Do wyboru ma aż 4,5 tys. punktów. Wypłat nie realizują agencje pocztowe. Prowizja od wypłaty wynosi 1 proc., jednak nie może być mniejsza niż 20 zł i nie większa niż 120 zł. O planach Pinewood Holding informowaliśmy na łamach „PB” w artykule z 29 października 2018 r. „BitBay wprowadzi coiny do kiosków”.

Sylwester Suszek, założyciel i były prezes, aktualnie zasiadający w radzie nadzorczej spółki, do której należy kryptogiełda, mówił wówczas, że dopinają umowę współpracy z dużym partnerem w Polsce. Jego nazwy jednak nie zdradził. BitBay współpracuje z fintechem Payment Technology w ramach doładowania giełdowego konta złotówkami od 2 lat. Do 12 marca BitBay nie promował się, powołując na współpracę z Pocztą Polską.

— 8-10 proc. wpłat na rachunek giełdy pochodzi z okienek pocztowych. Z opinii, jakie otrzymujemy od naszych polskich klientów, są oni zainteresowani tym kanałem zasilenia swojego konta. Obecnie z platformy BitBay aktywnie korzysta ponad milion użytkowników z całego świata, jednak zdecydowana większość pochodzi z Polski — mówił Sylwester Suszek krótko po wysłaniu komunikatu.

Młody fintech

Payment Technology jest jedynym partnerem BitBaya, który realizuje wpłaty i wypłaty klientów giełdy w placówkach pocztowych.

— Posiadamy licencję małej instytucji płatniczej zarejestrowanej w Komisji Nadzoru Finansowego. Świadczymy bezpieczne usługi, współpracujemy również z organami ścigania — dodaje Bartosz Weyna z Payment Technology. Fintech powstał pod koniec 2014 r., ale działa od czerwca 2016 r.

Udziały w spółce mają: Milestone Advisors oraz Seed Investments i B.B.S EXY — tą spółką zarządza Nicole Suszek. Sylwester Suszek z RN BitBaya odmawia odpowiedzi na pytanie, czy są powiązani ze sobą. Bartosz Weyna tłumaczy, że spółka B.B.S EXY jest drobnym udziałowcem, bowiem dwie pozostałe spółki posiadają ponad 90 proc. udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane