Podatek katastralny nie grozi

opublikowano: 23-01-2012, 00:00

Rząd nie pracuje nad wprowadzeniem podatku katastralnego. I nie ma tego w swoich planach.

Nikt nie analizuje kosztów wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości (tzw. katastralnego) ani nie ocenia rynku nieruchomości i związanych z tym zmian podatkowych — poinformował Maciej Grabowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelacje poselskie dotyczące zapowiadanej od lat rewolucji w opodatkowaniu nieruchomości. Pytania o szczegółowe rozwiązania skierował ostatnio do ministra finansów niejeden parlamentarzysta. Wskazywali nawet na nieoficjalne informacje radnych gmin, że stawka podatku katastralnego wyniesie co najmniej 1 proc. Pytali też o postęp prac powołanego przez prezesa Rady Ministrów Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.

Podzespół bez wytycznych

Wiceminister wyjaśnił, że prace tego zespołu nie dotyczą podatku katastralnego, mimo że wydzielono w nim nawet specjalny podzespół do spraw opodatkowania nieruchomości. Zresztą podzespół ten nie podjął na razie swoich zadań, bo nie zatwierdzono jeszcze wytycznych dla wszystkich podzespołów. Ten do spraw opodatkowania ma przeanalizować system podatkowy, przygotować propozycje zmian przepisów, ocenić system rejestracji cen transakcyjnych i wartości nieruchomości prowadzonych przez starostwa powiatowe, zbadać dostęp organów podatkowych do danych ewidencji gruntów i budynków. Prace całego zespołu mają prowadzić do poprawy jakości i wiarygodności informacji o nieruchomościach gromadzonych w powołanych rejestrach publicznych, a także dostępności tych informacji. Na pewno jednak nie do opracowania zasad podatku katastralnego, którego wprowadzenia rząd nie planuje, czego potwierdzeniem było także listopadowe exposé premiera Donalda Tuska.

Bez unijnych zależności

Maciej Grabowski przypomniał też, że podatek od nieruchomości nie podlega harmonizacji w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zachowują w tej dziedzinie swobodę polityki fiskalnej i sposób ustalania stawek podatku. Jedna z dyrektyw odnosi się natomiast do infrastruktury informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej. Jej celem jest stworzenie możliwości uzyskania, jakości, organizacji, dostępności i wspólnego korzystania z tej informacji w celach związanych z oddziaływaniem na środowisko. Zakłada ona tworzenie i harmonizację zbiorów danych, które dotyczą m.in. działek katastralnych oraz położenia budynków.

— Przedmiotem dyrektywy nie są natomiast kwestie podatkowe — podkreślił Maciej Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu