Podatek u źródła jeszcze po staremu

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Minister finansów wyznaczył nowy termin dla stosowania zmian dotyczących WHT. To 1 stycznia 2020 r.

Znów odroczono stosowanie nowych przepisów o poborze podatku u źródła (WHT, z ang.: withholding tax). Tym razem do końca tego roku. Początkowo miały wejść w życie w styczniu, potem wydłużono vacatio legis do lipca.

Nowy termin — 1 stycznia 2020 r. — przyniosło rozporządzenie ministra finansów, które zaskoczyło podatników. Ukazało się w ostatniej chwili tuż przed datą, w której nowe zasady poboru tego podatku miały obowiązywać. Jednocześnie, tydzień wcześniej resort finansówopublikował objaśnienia dotyczące WHT.

W konsekwencji na razie obowiązują stare zasady, a dopiero w przyszłym roku firmy będą musiały stosować się do art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), wymagającego od nich automatycznego poboru podatku od płatności powyżej 2 mln zł. Dotyczy to takich wypłat, jak dywidendy, odsetki, należności licencyjne, wynagrodzenie za niektóre usługi kupowane od zagranicznych dostawców. Płatnicy będą pobierać WHT według stawek krajowych, bez uwzględniania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub unijnych dyrektyw, czyli w wysokości 19 lub 20 proc. Według dotychczasowej praktyki podatek jest potrącany od wynagrodzenia dla kontrahenta zagranicznego i odprowadzany do urzędu skarbowego przez przedsiębiorcę według stawek 20 albo 10 proc. Poza tym w rzeczywistości obciążenie jest zerowe dzięki wspomnianym umowom. Po spełnieniu określonych warunków można też skorzystać ze zwolnienia.

Po zmianach odbiorca będzie mógł skorzystać z preferencji i odzyskać podatek w części lub całości. Płatnik ma jednak przedstawić dokumentację związaną z transakcją i oświadczenie kontrahenta, że jest on rzeczywistym właścicielem tych płatności i faktycznie prowadzi działalność gospodarczą. Będzie można również odstąpić od poboru WHT, ale pod warunkiem wystąpienia do fiskusa o tzw. opinię zabezpieczającą lub złożenia wspomnianego oświadczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu