Podatki wkraczają do internetu

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjmuje zaproponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Projekt ten ma na celu ułatwienie komunikacji z organami podatkowymi poprzez uproszczenie procedury składania deklaracji i zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Nowelizacja zakłada likwidację od 1 marca wymogu powiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej oraz wprowadzenie możliwości informowania o ustanowieniu i odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji w formie elektronicznej.

Obecnie przesyłanie deklaracji lub zeznania podatkowego drogą elektroniczną wymaga kupienia bezpiecznego e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Projekt nowelizacji nie przewiduje rezygnacji z bezpiecznego e-podpisu. Kolejnym etapem jest tzw. procedura rejestracyjna w urzędzie skarbowym. Po nowelizacji podatnicy nie będą musieli już składać formularzy ZAW-E1 i ZAW-E2. Jeśli jednak będą chcieli ustanowić pełnomocnika, będą mogli to zrobić w formie elektronicznej.

PKPP Lewiatan ma nadzieję, że zarówno ministerstwo, jak i parlament w trakcie prac dołożą wszelkich starań, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 marca. Pozwoli to podatnikom na łatwiejsze i szybsze składanie zeznań rocznych za rok 2008 w formie elektronicznej. Cieszy nas każde rozwiązanie ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej, a za takie należy uznać upraszczanie procedur składania zeznań podatkowych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane