Podatki za prąd niższe o 3,54 mld zł

opublikowano: 27-12-2018, 11:22

Rząd prognozuje koszt obniżki akcyzy za energię na 1,85 mld zł. Obniżka opłaty przejściowej dla Kowalskiego jest szacowana na 1,7 mld zł.

W 2018 r. koszty uprawnień do emisji CO2 zwiększyły się o 400 proc. Efektem miała być znaczna podwyżka cen energii w 2019 r. Dlatego też rząd zaproponował zmianę przepisów neutralizujących wzrost stawek za prąd.

W piątek (28 grudnia) ma zająć się nimi Parlament. Jedną z propozycji jest obniżka akcyzy. Rząd prognozuje, że w przyszłym roku pozwoli to konsumentom uniknąć podwyżek sięgających 1,85 mld zł brutto. Zmniejszona zostanie również opłata przejściowa, którą podwyższono w 2016 r., by pozyskać fundusze na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo energetyczne.

W projekcie ustawy obniżającej parapodatki rząd szacuje, że dzięki tej obniżce w budżetach gospodarstw domowych zostanie 1,7 mld zł. W sumie więc koszt neutralizacji podwyżek poprzez obniżenie danin budżetowych jest wyceniany na 3,54 mld zł.

Zostaną również sprzedane niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. KAP 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu