Podatnicy zapłacą za zdrowie rolników

opublikowano: 13-11-2014, 00:00

Przez kolejne dwa lata budżet państwa będzie opłacał składki zdrowotne rolników. Wyłoży 3,5 mld zł.

Na kilka dni przed wyborami samorządowymi Rada Ministrów (RM) wykonała polityczny gest wobec mieszkańców wsi i przedłużyła o następne dwa lata zwolnienie z płacenia składek zdrowotnych przez rolników, ich rodziny i domowników, właścicieli gospodarstw mniejszych niż 6 ha przeliczeniowych. Oznacza to, że rolnicze składki zdrowotne nadal będą obciążały budżet państwa (za pośrednictwem KRUS), mimo że już w 2010 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny (TK). Wczoraj rząd po raz kolejny zignorował orzeczenie trybunału.

— Nie może być tak, że ze względów politycznych nie realizuje się wyroku TK. Przedłużanie na następne lata opłacania z budżetu państwa rolniczych składek zdrowotnych to decyzja czysto polityczna. Chodzi o poparcie wsi dla PSL i koalicji rządzącej — uważa prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Także politolog prof. Kazimierz Kik twierdzi, że pomijanie wyroku TK i dalsze łożenie z budżetu na składki rolników to decyzja obliczona na poparcie wyborcze dla koalicji.

„Projekt nowelizacji ustawy przedłuża na kolejny okres, czyli na lata 2015 i 2016, obecnie obowiązujące reguły dotyczące wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników” — czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Rolnicy posiadający powyżej 6 ha ziemi sami opłacają swoje składki zdrowotne. Są one na śmiesznie niskim poziomie — 1 zł za 1 hektar. Składki za rolników posiadających poniżej 6 ha nadal będzie płacić państwo. Gwoli przypomnienia, zwykły pracownik czy przedsiębiorca na swoją składkę zdrowotną wykłada z własnej kieszeni 270,40 zł miesięcznie. Ta dziwaczna proteza prawna funkcjonuje od 2011 r. Rok wcześniej TK zakwestionował opłacanie rolniczych składek przez budżet państwa. Dał rządowi 15 miesięcy na zmianę przepisów. Ten jednak nie zdecydował się na zniesienie budżetowego wsparcia. Zamiast realizować orzeczenie TK, przedłużał niekonstytucyjne zasady na kolejne lata. Dlaczego przedłużył je także na lata 2015-16?

— Resorty finansów i rolnictwa nie przedstawiły dotychczas projektu ustawy o podatku dochodowym dla rolników. To zmusiło nas do przedłużenia na kolejne dwa lata obecnych zasad opłacania składek zdrowotnych za rolników. Inaczej nikt nie płaciłby składek za rolników, a oni nie mieliby świadczeń zdrowotnych — wyjaśnił „PB” Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników zapowiadał premier Donald Tusk w swoim exposé w 2011 r. Podobno wstępny projekt opracowało MF, ale nie ujrzał on światła dziennego. Resort zdrowia szacuje, że w latach 2015-16 z budżetu państwa na składki zdrowotne 1,4 mln rolników i ich rodzin pójdzie 3,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane