Podatnik dopłaci do owoców i warzyw

Mira Wszelaka
opublikowano: 06-05-2005, 00:00

Projekt ustawy jest korzystny dla producentów, którzy nie są objęci dopłatami z UE. Otrzymają wsparcie z budżetu.

Grupy producentów owoców i warzyw będą mogły korzystać z pomocy państwa w formie dotacji kapitałowej na inwestycje, przedsiębiorcy zaś — z rekompensaty za wycofanie produktów z rynku. Takie zmiany zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynków chmielu, owoców i warzyw, który przeszedł pierwsze czytanie w sejmowej Komisji Rolnictwa.

Zmiany zostały przygotowane w związku z wejściem w życie nowych przepisów UE. Zaowocują zwiększeniem pomocy krajowej, choć resort rolnictwa zastrzega, że trudno oszacować skutki finansowe dla państwowej kasy. Budżet będzie pokrywał od 5 do 25 proc. wydatków grup, a udział państwa w pomocy będzie regulowało rozporządzenie ministra rolnictwa.

— Na dopłaty z tytułu biodegradacji (wycofania z rynku) będą mogli liczyć także producenci owoców i warzyw, którym nie uda się uzyskać ceny pokrywającej koszty produkcji — mówi Zbigniew Dębski, dyrektor biura prawnego Agencji Rynku Rolnego (ARR).

Projekt wprowadza także zmiany na rynku chmielu i suszu paszowego. Administrowanie systemem pomocy dla producentów suszu ma być przeniesione z oddziałów ARR do jej centrali.

— Do tej pory wsparcie ARR otrzymało zaledwie 20 producentów. Zmiany powinny odbiurokratyzować zatwierdzanie pomocy, bo dokumenty będą trafiały bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za tę problematykę — mówi Zbigniew Dębski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Podatnik dopłaci do owoców i warzyw