Podcinająca skrzydła słabość naszego rynku

Eliza Dąbrowska Dom Maklerski Noble Securities
opublikowano: 10-01-2012, 09:33

Za nami kolejna słaba sesja w tym roku. Jeśli dobrze pamiętam, trzecia słaba z pięciu, które do tej pory były. Nasz główny indeks spadł prawie o 1,5 proc. Natomiast nasz mocarny niemiecki sąsiad zaliczył spadek tylko o 0,7 proc. Indeks Węgier, kraju największych trosk i rozczarowań ostatnich dni, wzrósł prawie o 3,5 proc.

Przyjrzyjmy się temu, co tak naprawdę się wczoraj wydarzyło. Za nami mini-szczyt Merkel-Sarkozy. Niemiecka kanclerz stwierdziła, że zasady mające regulować  dyscyplinę budżetową w nowym traktacie fiskalnym, którego stworzenie zapowiedziano w grudniu, mogą zostać opracowane jeszcze w styczniu. Kanclerz Merkel oświadczyła, że UE jest gotowa poprzeć przyznanie Grecji następnej transzy pomocy finansowej, jeśli spełni ona ustalenia z października ubiegłego roku. Kontynuując ten wątek, w dniu dzisiejszym Angela Merkel spotka się z szefową MFW Christine Lagarde. Rozmowy mają oczywiście dotyczyć głównie dalszej walki z kryzysem w Europie, ale przy okazji panie będą mogły również porozmawiać o sytuacji na Węgrzech, gdyż Budapeszt zabiega intensywnie o nową linię kredytową w Funduszu. Podczas mini-szczytu zarówno Francja jak i Niemcy opowiedzieli się za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych. Prezydent Sarkozy tłumaczył, że to sektor finansowy jest w sporej mierze odpowiedzialny za obecny kryzys, zatem teraz powinien pomóc w ratowaniu Europy. Zresztą Francja, chce dać dobry przykład i planuje skierować ustawę o podatku do głosowania w swoim parlamencie już w lutym.

W dniu wczorajszym Niemcy sprzedali półroczne obligacje za 3,9 mld euro o ujemnej rentowności. Okazuje się, że inwestorzy są gotowi zrezygnować z zysku z odsetek w zamian za bezpieczne niemieckie papiery. Również w dniu wczorajszym w wywiadzie dla telewizji RAI premier Włoch Mario Monti ze spokojem tłumaczył, że optymistycznie ocenia szanse swojego kraju na wyjście z kryzysu. Dla przeciwwagi węgierskie ministerstwo gospodarki przyznało, że ubiegłoroczny deficyt  finansów publicznych był ponad dwukrotnie większy niż pierwotnie zakładano. W 2011 roku wyniósł 1,7 biliona forintów, czyli ok 5,5 mld euro i niestety nadal pogłębia się w niepokojącym tempie. Właśnie dlatego Viktor Orban w najbliższych dniach będzie zabiegał w MFW o uruchomienie szybkiej linii kredytowej.

Po sesji w USA rozpoczął się sezon publikacji wyników kwartalnych. Jak zwykle rozpoczął go aluminiowy koncern Alcoa. Spółka podała stratę w wysokości 3 centów na akcję, ale pozytywnie zaskoczyła inwestorów wzrostem przychodów. Podczas sesji akcje spółki Alcoa rosły o prawie 3 proc. Zresztą  wczorajsza sesja w USA była umiarkowanie udana. Dow Jones wzrósł o 0,27 proc., S&P500 wzrósł o 0,23 proc, Nasdaq wzrósł o 0,09 proc.

Dziś  przed godziną 8:00 czasu polskiego, kontrakt na S&P500 rośnie o 0,46 proc., japoński Nikkei rośnie o 0,4 proc, chiński Hang Seng o 1,1 proc. W dniu dzisiejszym brak istotnych danych makroekonomicznych.
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eliza Dąbrowska Dom Maklerski Noble Securities

Polecane