Podium czyli grzech odpuścić

DI
opublikowano: 30-04-2010, 00:00

Podium,

czyli grzech odpuścić

Muzyczne mocne brzmienie, kultowy festiwal teatralny i fascynujący styk kultur w zbiorze reportaży. Polecamy!

Na Lotnisku Bemowo zostanie odpalona muzyczna rakieta, a tysiące fanów znajdą się pod wysokim napięciem. Wszystko za sprawą zespołu będącego mistrzem dźwiękowych wszechwag. AC/DC powstał w Australii w 1973 r., a założyli go dwaj gitarzyści o szkockim rodowodzie, bracia Angus i Malcolm Young. W 1974 r. ukazał się udany album "High Voltage", a potem, praktycznie co roku aż do końca lat 80., AC/DC wypuszczało kolejną płytę, umacniając swą pozycję na rynku ciężkiego brzmienia. Zespół, oprócz walorów czysto muzycznych, od początku dbał o wizerunek i oprawę koncertów, a Angus Young, niezmiennie ubrany w szkolny mundurek z krótkimi spodenkami, nieustannie fikający na scenie w niepowtarzalny sposób, stał się ikoną rocka i popkultury. W 1979 r. AC/DC przygwoździło nawet tych, którzy wcześniej do ich muzyki nie mogli się przekonać, wydając dzieło tyleż genialne w swej prostocie, co porywające witalnością — "Highway to Hell". Do dziś energetyczna, gitarowa, osadzona w bluesie i rock’n’rollu muzyka uwieczniona na tej płycie nie ma konkurencji. Sława, jaka przyszła wraz z zasłużonym sukcesem, okazała się niszcząca dla charyzmatycznego wokalisty — Bon Scott, po kosmicznym ochlaju, zginął w tragicznych okolicznościach w lutym 1980 r. Zespół miał jednak wiele szczęścia i pozyskał Briana Johnsona, który godnie zastąpił Scotta.

Teatr

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

W maju w Toruniu

To już dwudziesta edycja. Dużej fety nie będzie, wiadomo: brakuje pieniędzy. Ale marka wciąż silna. To po prostu jeden z najciekawszych i najlepszych festiwali teatralnych w kraju. W tym roku Polskę reprezentować będzie m.in. "Werter" wg "Cierpień młodego Wertera" Goethego w wykonaniu aktorów Starego Teatru w Krakowie w reżyserii Michała Borczucha. To warto zobaczyć! www.teatr.torun.pl

Książka

Kaukaz z bliska

W księgarniach w maju

Zbiór reportaży o fascynującym styku światów i kultur. Górecki próbuje odpowiedzieć na pytanie, po co Sowieci wymyślili Osetię Południową i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji. W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu? Wreszcie — czy Kaukaz Południowy z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzją to jeszcze Europa czy już Azja? Ta książka to coś więcej niż zwykły reporterski opis. Toast za autora!

Wojciech Górecki, "Toast za przodków". Czarne

www.czarne.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane