Podlasie: 10 mln zł dla branży turystycznej

opublikowano: 13-11-2017, 22:00

Mali i średni gracze z regionu mogą starać się o preferencyjne pożyczki m.in. na rozbudowę bazy noclegowej.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z konsorcjum spółek ECDF i Mega Sonic na realizację programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. Na unijne wsparcie zwrotne mogą liczyć nie tylko małe i średnie firmy z sektora turystycznego, ale również z branż sportu i kultury. W puli jest 10 mln zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki w wysokości 500 tys. zł. Są one korzystnie oprocentowane, a maksymalny okres spłaty wynosi pięć lat.

Pożyczkobiorcom przysługuje roczna karencja w spłacie. Instrument wesprze przedsięwzięcia związane m.in. z budową i remontem bazy noclegowej, infrastruktury turystycznej, uzdrowisk czy parków tematycznych. Ponadto strumień preferencyjnego finansowania popłynie do firm zajmujących się rękodziełem i rzemiosłem, wytwarzaniem i sprzedażą ekologicznej żywności oraz produktów regionalnych.

Premiowane będą projekty dotyczące obiektów turystycznych mających status „miejsca przyjaznego rowerzystom” lub o niego się ubiegających, a także przedsięwzięcia realizowane przez młode firmy działające na rynku nie dłużej niż dwa lata. Warto podkreślić, że pieniądze przeznaczone na inwestycjeturystyczne pochodzą z poprzedniej unijnej siedmiolatki.

Firmy z województwa podlaskiego spłaciły już wsparcie zwrotne uzyskane w ramach instrumentu „Reporęczenia i pożyczki szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP”, który oferował program Rozwój Polski Wschodniej. Spółki z Podlasia będą mogły korzystać z tych pieniędzy do 2026 r. Polskę co roku odwiedza ok. 16 mln turystów zagranicznych, którzy wydają tu łącznie blisko 13 mld EUR. Natomiast udział turystyki w polskim PKB wynosi 6 proc. Jednak potencjał tej branży jest znacznie większy. W ciągu kilku ostatnich lat z programów BGK skorzystało ponad 150 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podlasie: 10 mln zł dla branży turystycznej