Podwójni agenci w Zabierzowie

opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Władze gminy, która sprzeciwia się rozbudowie portu w Balicach, są w zarządzie stowarzyszenia, które wspiera go finansowo.

W maju 2016 r. wspólnicy Lotniska Balice: lotnisko, gmina Kraków, gmina Zabierzów i województwo małopolskie zatwierdzili plan inwestycyjny, którego najważniejszym elementem jest budowa nowej drogi startowej. Pas, który będzie miał 2,8 tys. m długości i 60 m szerokości i umożliwi lądowanie największych samolotów, ma zostać wybudowany do 2021 r. i kosztować 250 mln zł. Mieszkańcy gminy Zabierzów zaprotestowali przeciwko „wariantowi północnemu”, czyli budowie pasa odchylonego o 4,7 stopnia w stosunku do obecnego. Chcą, by nowy pas był równoległy do obecnego. W marcu tego roku Krakowski Sąd Okręgowy oddalił skargę gminy Zabierzów na uchwałę Kraków Airport dotyczącą budowy pasa.

Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, wypowiadała się w lokalnych mediach, że całym sercem jest z mieszkańcami, bo sama mieszka w pobliżu portu. Jak szczere są te deklaracje? Elżbietę Burtan z lotniskiem łączy stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie, w którym jest przewodniczącą. W zakładce „Mecenat i sponsoring” port wymienia współpracę ze stowarzyszeniem przy projekcie Podkrakowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, w ramach którego słuchacze pojechali na Morawy i do Wiednia. Co więcej, wiceprzewodniczącym Porozumienia Podkrakowskiego jest Adam Wójcik, przedstawiciel gminy Zabierzów w radzie nadzorczej Kraków Airport, w której pełni rolę sekretarza. To on — jako jedyny — sprzeciwiał się na posiedzeniach rady nadzorczej „północnemu wariantowi”, ale bezskutecznie. We władzach Porozumienia Podkrakowskiego jest jeszcze dwóch radnych gminy: sekretarz Jerzy Cywicki i skarbnik Andrzej Krawczyk. Wójt Zabierzowa nie widzi konfliktu interesów.

— Port lotniczy MPL Balice służy rozwojowi regionu i jego obecność jest niekwestionowana. Nie zgadzam się natomiast na proponowane rozwiązanie inwestycyjne, polegające na budowie nowej drogi startowej zamiast wykonania remontu kapitalnego obecnej drogi startów i lądowań. W tym zakresie moje stanowisko od początku nie ulega zmianie. Niezależnie od mojego stanowiska zarząd portu lotniczego MPL Balice kilka lat temu wprowadził program wspierający inicjatywy lokalne gmin i sołectw okołolotniskowych „WSPIERAMY SĄSIADÓW” — mówi Elżbieta Burtan.

Z programu skorzystało wiele stowarzyszeń i organizacji, m.in.: Lisiecki Klub Seniora, Uczniowski Ludowy Klub Sportowy GROT, Fundacja Wspólnota Nadziei czy Fundacja im. Brata Alberta.

— Wspieranie Podkrakowskiego Uniwersytetu III Wieku w organizacji wykładów, które odbywają się na Uniwersytecie Rolniczym w ramach podpisanej umowy, oraz w organizacji wycieczek dla seniorów powiatu krakowskiego jest jak najbardziej celowe i oczekiwane przez mieszkańców — uważa wójt Zabierzowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu