Czytasz dzięki

Podwyżka niemal pewna

Katarzyna Łasica
opublikowano: 05-10-2006, 00:00

Dziś ECB podniesie stopy o 25 pkt bazowych — tak mówi większość analityków. I na tym chyba nie skończy.

Wiele wskazuje na to, że Rada Europejskiego Banku Centralnego (ECB) podwyższy dzisiaj stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Główna stopa procentowa Eurolandu wynosi teraz 3,00 proc. Jeśli rada zdecyduje o zmianie, będzie to już piąta podwyżka stóp procentowych w strefie euro. Od grudnia 2005 r. bank podwyższał je już czterokrotnie, za każdym razem o 25 pkt bazowych. Ekonomiści oceniają, że bank do końca tego roku powiększy główną stopę procentową do 3,50 proc.

— Podwyżka o kolejne 25 pkt jest niemal pewna. Jednoznacznie wskazują na to ostatnie wypowiedzi członków rady ECB. Główną przyczyną jest inflacja, która pozostawała ostatnio powyżej docelowego poziomu 2 proc. Wraz z większą inflacją pojawił się wzrost żądań płacowych. Poza tym duże znaczenie miały rosnąca konsumpcja oraz ropa naftowa, która w ostatnim czasie również drożała — mówi Łukasz Tarnawa, analityk PKO BP.

W piątek serwis Market News podał, powołując się na źródła z ECB, że bank centralny strefy euro będzie również w 2007 r. kontynuował podwyżki, a główna stopa może wzrosnąć do 3,75 proc.

— Sądzę, że jutrzejszy komunikat ECB będzie równie jastrzębi jak poprzednie. Naszym zdaniem w tym roku bank podniesie główną stopę do 3,50 proc. — mówi Jacek Wiśniewski, analityk Raiffeisen Bank.

Ekonomiści zwracają uwagę na kondycję amerykańskiej gospodarki. Jej ewentualne spowolnienie może wpłynąć na gospodarkę Eurolandu. To wywołałoby spadek inflacji. Gdyby taka sytuacja nastąpiła, kolejne podwyżki ECB nie byłyby konieczne. Decyzja ECB nie powinna mieć większego wpływu na sytuację gospodarczą w Polsce.

— Decyzje NBP będą zależały głównie od sygnałów płynących z rynku. Jutrzejsza decyzja ECB została już przez niego zdyskontowana — mówi Jacek Wiśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane