Pogotowie będzie ratować w locie

Marta Walczak
17-09-2009, 00:00

W przyszłym roku do Polski trafią nowoczesne śmigłowce pogotowia ratunkowego.

W przyszłym roku do Polski trafią nowoczesne śmigłowce pogotowia ratunkowego.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do końca przyszłego roku otrzyma 23 nowoczesne śmigłowce. W ubiegły czwartek w Warszawie zaprezentowano pierwszy z nich.

Nowe latające karetki mają rozwiązania, które do tej pory były stosowane tylko w większych maszynach. Wyposażenie kabiny pozwala na natychmiastowe podjęcie reanimacji na pokładzie, bez konieczności lądowania, a oświetlenie o odpowiedniej intensywności umożliwia lekarzowi dokładniejsze określenie stanu pacjenta np. na podstawie barwy skóry.

Zamówiona przez ministerstwo zdrowia wersja maszyn wymagała od wykonawcy zmian kilku parametrów technicznych, konfiguracji i certyfikatów lotniczych. Śmigłowiec został wyposażony m.in. w dodatkowe okienko w drzwiach pilota, dodatkowe lampy do oświetlenia miejsca lądowania w terenie i zaawansowany komputer pokładowy do zarządzania lotem.

Początkowo śmigłowce będą obsługiwały Kraków, Szczecin, Gdańsk, Płock, Warszawę i Wrocław, jednak obszar działań operacyjnych będzie się sukcesywnie rozszerzał, aż obejmie — zgodnie z planem projektu — 90 proc. powierzchni kraju.

Wymiana śmigłowców LPR wiąże się z przeszkoleniem pilotów, personelu medycznego, mechaników i informatyków. W przyszłości powstaną także nowe bazy pogotowia, a stare będą zmodernizowane.

Marta Walczak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Pogotowie będzie ratować w locie