POIR: wysyp grantów

opublikowano: 24-06-2019, 22:00

Pomimo wakacji tempo konkursowe nie zwalnia. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozszerzyło wachlarz dotacyjny dla firm

Początek lata to dla przedsiębiorców czas planowania urlopów. Warto jednak, aby nie przegapili listy dodatkowych konkursów z unijnym wsparciem. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MiR) zaktualizowało harmonogram naborów w programie Inteligentny Rozwój (POIR). Pojawiło się w nim aż siedem nowych szans na zdobycie grantów.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju,
podkreśla, że unijne dofinansowanie wesprze przede wszystkim projekty związane
z pracami B+R.związane z pracami B+R.
Zobacz więcej

PRYM WIODĄ BADANIA:

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że unijne dofinansowanie wesprze przede wszystkim projekty związane z pracami B+R.związane z pracami B+R. FOT. WM

— Unijne dofinansowanie będzie wsparciem przede wszystkim dla projektów związanych z pracami B+R. Nowością są dwa instrumenty finansujące badania w sektorze tworzyw sztucznych i technologii kosmicznych — podkreśla Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, starszego menedżera w Crido, przeznaczenie pomocy dla dwóch nowych dziedzin w konkursach „szybkiej ścieżki” świadczy o elastycznym reagowaniu przedstawicieli rządu na potrzeby przedsiębiorców i rynku. W dotacyjnym rozkładzie jazdy nie zabraknie też kredytu na innowacje technologiczne. Dobrą wiadomością są również granty dla przedstawicieli biznesu i nauki, którzy chcą prowadzić wspólne prace B+R.

— Po wprowadzeniu zmian w harmonogramie POIR rok 2019 będzie rokiem największych szans dotacyjnych dla przedsiębiorców. Warto, aby skorzystali z bogatej oferty funduszy unijnych — zaznacza Łukasz Kościjańczuk.

Poniżej przedstawiamy siedem nowych okazji na zdobycie dofinansowania.

POIR: Szybka ścieżka

Flagowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wesprze projekty badawcze z branży tworzyw sztucznych i technologii kosmicznych. Oba konkursy — z budżetami odpowiednio: 180 mln zł i 300 mln zł — rządowa agencja ogłosi 15 lipca. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 2 września do 15 listopada. Radosław Ciechański, menedżer w zespole ds. innowacji, ulg i dotacji w KPMG, zauważa, że w poddziałaniu 1.1.1 POIR znalazły się konkursy tematyczne, które są domeną programów sektorowych.

— Zwiększenie liczby konkursów w szybkiej ścieżce to najpewniej efekt wolnego rozdzielania pieniędzy z tego programu. Tylko 62 proc. jego puli — jak wynika ze wstępnych szacunków KPMG — trafiło do przedsiębiorców. Natomiast budżet programów sektorowych skurczył się o 68 proc. To oznacza, że NCBR ma jeszcze do wydania z obu wspomnianych programów ponad 4,5 mld zł — tłumaczy Radosław Ciechański.

1.2 POIR: Sektorowe programy

Granty wesprą przedsięwzięcia związane z projektowaniem i wzornictwem gier wideo oraz z cyfrową dystrybucją. Na dofinansowanie mogą liczyć także badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji oraz te, które dotyczą nowych narzędzi interakcji i wspomagają produkcję gier. NCBR ogłosi konkurs GameINN z budżetem 100 mln zł w czwartym kwartale.

— Planujemy wprowadzić zmiany w kryteriach wyboru projektów. Będą one dotyczyły m.in. możliwości poprawy wniosku w trakcie jego oceny, a także uelastycznimy niektóre warunki we wspomnianych kryteriach. Te zmiany powinny ułatwić przygotowanie wniosków o dofinansowanie i zwiększyć liczbę dobrze przygotowanych projektów — podkreśla Jerzy Kwieciński.

3.2.2 POIR: Kredyt na innowacje technologiczne

W połowie września Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi jeden z najbardziej rozpoznawalnych przez przedsiębiorców instrumentów finansujących projekty polegające na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych. Mają one prowadzić do wytwarzania nowych lub udoskonalonych w skali kraju produktów lub usług. Firmy będą mogły przeznaczyć kredyt na zakup m.in. maszyn, linii technologicznych wraz z ich montażem, wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw patentowych i licencji. Banki komercyjne udzielają firmom kredytów inwestycyjnych na innowacje technologiczne. Natomiast państwowy bank oferuje premię technologiczną, czyli dotację, którą spłacą wspomniane zadłużenie. W puli jest aż 350 mln zł.

4.1.1 POIR: Strategiczne programy badawcze

Na innowacyjne projekty gazowe małych firm i przedstawicieli nauki NCBR, PGNiG i Gaz-System wyłożą 160 mln zł. Rządowa agencja ogłosi nabór pod koniec września. Natomiast wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 4 listopada do 5 maja 2020 r. NCBR wesprze też badania przemysłowe, które wpisują się w inteligentne specjalizacje województwa śląskiego i lubelskiego. Dotacje są przeznaczone dla firm i jednostek naukowych, które chcą zagrać w jednej drużynie. Nie może ona liczyć więcej niż pięć podmiotów, a jej liderem powinno być przedsiębiorstwo. Siedziba co najmniej jednego członka takiego zespołu musi znajdować się w jednym ze wspomnianych województw. Budżet konkursu dla śląskich i lubelskich firm wyniesie odpowiednio: 43 mln zł i 17 mln zł.

4.1.4 POIR: Projekty aplikacyjne

To szansa na zacieśnienie relacji między przedstawicielami biznesu i nauki, w tym wymianę doświadczeń, wiedzy i wyników prac B+R. NCBR ogłosi konkurs w czwartym kwartale. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać na początku przyszłego roku. Konsorcja naukowo-przemysłowe powinny zadbać o opis nowości rezultatu projektu. Warto, aby zwróciły uwagę na parametry nowego rozwiązania. Ważny jest też opis opłacalności wdrożenia wyników na rynek. Budżet naboru wynosi 150 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy