Pol-Aqua mocniej zapuka do GPW

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 25-09-2006, 00:00

Moda na spółki budowlane i surowcowe gwarantowałaby powodzenie lipcowej oferty Pol-Aquy na giełdzie. Firma zdecydowała się jednak pozyskać inwestora i przesunąć debiut. Jeśli do IPO oferty publicznej faktycznie dojdzie w marcu, wycena Pol-Aquy może znacznie przewyższyć 450 mln zł, jakie wyznacza niedawna transakcja objęcia 23 proc. kapitału przez Prokom Investments.

Pomysł zajęcia się handlem gazem będzie dobrze przyjęty przez inwestorów, ale dla Pol-Aquy to całkiem nowa dziedzina. Ważne jednak, że handel, w przeciwieństwie do eksploatacji, może być rentowny także w czasie załamania na rynku paliw. O ograniczeniu ryzyka trudno jednak mówić, bo w przypadku spadku cen ropy i gazu może zmaleć zapał Prokomu do inwestycji w Kazachstanie, na których realizację bardzo liczy Pol-Aqua. Nakłady na infrastrukturę wydobywczą Petrolinvestu, surowcowej gałęzi Prokomu, mają wynieść 400 mln USD. Tegoroczne przychody Pol-Aquy przekroczą 200 mln zł. Kierunek wschodni jest więc dla niej szansą na skokowy rozwój.

W grupie Prokomu Petrolinvest był i będzie spółką dystrybucyjną. Pozostaje pytanie, czy dwie spółki, w których zaangażowany jest Ryszard Krauze, nie staną się bezpośrednimi konkurentami. Dla finansów Pol-Aquy ważna jest też rentowność wschodnich zleceń, na którą wpływ będzie miał zleceniodawca, a jednocześnie znaczący akcjonariusz. Na współpracy z Prokomem Pol-Aqua może jednak skorzystać. I to nie tylko przy wspólnych projektach. Prokom i polskie koncerny paliwowe będą zapewne współpracowały przy eksploatacji pokładów w Kazachstanie. Ich następstwem będą zlecenia dla Pol-Aquy także przy inwestycjach w Polsce. Skala nakładów Lotosu, PGNiG czy Orlenu na infrastrukturę jest ogromna, a dużej konkurencji, poza giełdowym PBG, nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu