Pół miliarda na wiatraki

Miłosz Marczuk
opublikowano: 03-11-2009, 00:00

Konkursów o unijne pieniądze jest niewiele, za to pieniędzy mnóstwo.

Konkursów o unijne pieniądze jest niewiele, za to pieniędzy mnóstwo.

Jeszcze w tym roku ruszy konkurs, w którym do wzięcia będzie pół miliarda złotych na budowę wiatraków i przyłączenie ich do sieci. Ogłosi go Instytut Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO) odpowiadający za działanie 9.4 unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

— W konkursie mogą brać udział zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy. Firmy mikro, małe i średnie dostają dodatkowe punkty w konkursie — mówi Magdalena Mielczarska-Rogulska z IPiEO.

Minimalna wartość projektu to 20 mln zł, maksymalna 40 mln zł. Dofinansowane może zostać 30-70 proc. wartości inwestycji.

Ważna wietrzność

— Trzeba doprowadzić cały projekt do "gotowości do wdrożenia": zakończyć uzgodnienia środowiskowe, posiadać wymagany wkład własny, zatwierdzone projekty budowlane, a także pozwolenia budowlane. Kluczowe jest posiadanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej i raport wietrzności, co najmniej na podstawie rocznych badań) — mówi Piotr Oszytko z gdyńskiego BK Konsulting, które pomaga firmom przygotować inwestycję w wiatraki.

O dofinansowanie można też ubiegać się w Krajowym Funduszu Kapitałowym (KFK) Banku Gospodarstwa Krajowego. Na 25 mln zł z KFK liczy budujący farmy wiatrowe Atlantis Energy, spółka zależna giełdowego Atlantisu.

— Nasz wniosek jest już po pozytywnej ocenie formalnej, wkrótce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma zatwierdzić ocenę merytoryczną. Będziemy też składać wnioski w kolejnych konkursach na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jest duża szansa, że zdążymy także na ten, który wkrótce ogłosi IPiEO — mówi Mariusz Patrowicz, inwestor, który kontroluje obie spółki.

Na mniejsze farmy

Inwestycje o mniejszym kalibrze — do 20 mln zł — dofinansować można z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) — działanie: 5.4 Rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Ale uwaga: z RPO dofinansować można tylko elektrownie wiatrowe powstające w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

— Polega to na tym, że przedsiębiorstwo może wnieść kapitał, w zamian za co przez określony czas będzie uprawnione do czerpania zysków z inwestycji, analogicznie do budowy autostrad i pobierania opłat za ich użytkowanie — tłumaczy Piotr Oszytko.

Najbliższy taki konkurs ogłosi woj. pomorskie. Planowany jest jeden nabór wniosków — w maju 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu