Czytasz dzięki

Pół roku na plusie

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 16-07-2013, 00:00

Biura: Rynek wypada całkiem nieźle zarówno pod względem liczby podpisanych umów najmu, jak i wartości transakcji inwestycyjnych.

Ze wstępnych szacunków Jones Lang LaSalle wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I połowie 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln EUR, z czego na sektor biurowy przypadło około 611 mln EUR. — Większość najważniejszych transakcji zamkniętych w I połowie tego roku w segmencie biurowym dotyczy Warszawy.

Zobacz więcej

Mateusz Polkowski (FOT. ARC)

To sprzedaż budynku Senator funduszowi Union Investment przez firmę Ghelamco za 120 mln EUR, nabycie przez Hines od ECI kompleksu New City na Mokotowie za 127 mln EUR, zakup przez RREEF od Skanskiej budynku Green Corner. Ponadto na uwagę zasługują też transakcje w innych miastach, np. sprzedaż kompleksu Green Towers we Wrocławiu przez firmę Skanska — wymienia Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w Jones Lang LaSalle.

Zdaniem ekspertów także druga połowa roku wypadnie pozytywnie. Wiele transakcji, np. sprzedaż warszawskiego biurowca La Palais przez firmę Warimpex, ma zostać sfinalizowanych w III lub IV kwartale. Także inni deweloperzy zadowoleni z warunków inwestycyjnych na rynku zostawili sprzedaż swoich inwestycji na II połowę roku.

— Na rynku jest dużo gotówki i wielu inwestorów chętnych do kupowania w Polsce, zarówno w Warszawie, jak i w innych miejscowościach. Jesteśmy w trakcie budowy pięciu obiektów biurowych. Na pewno będziemy chcieli co najmniej z nich wystawić na sprzedaż. W przygotowaniu mamy także kolejne inwestycje, które już budzą zainteresowanienajemców i inwestorów — zapowiada Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland. Pierwsze umowy w II połowie zostały już zawarte. W lipcu przedwstępną umowę sprzedaży biurowca Mokotów Nova w Warszawie podpisała spółka Ghelamco. Teraz priorytetem spółki jest budowa kompleksu Warsaw Spire.

— W budynku B, którego najemcą jest agencja Unii Europejskiej Frontex, co tydzień przybywa jedno piętro. Dotychczas zbudowano ich już 9. Do końca roku na podobnym poziomie zaawansowania będą dwa pozostałe budynki kompleksu — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Polska.

Chcą wynajmować

W 2012 r. w Polsce wynajęto ponad 970 tys. mkw., z czego aż 608 tys. mkw. w Warszawie. W tym roku ma być podobnie, a nawet trochę lepiej. Duże nadzieje pokładane są w stolicach regionów, których pozycja na rynku biurowym z roku na rok się umacnia. W 2012 r. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Łodzi wynajęto łącznie ponad 360 tys. mkw., podczas gdy rok wcześniej było to 300 tys. mkw.

Całkiem nieźle poradziła sobie Łódź, w której odnotowano wzrost liczby najemców. Do gry wróciły także Katowice. To wynik zapełniania się Krakowa, a także sprzyjających warunków inwestycyjnych w regionie. Kolejny rok w stolicach regionów może być jeszcze lepszy, bo w budowie jest około 400 tys. mkw. biur.

— W Poznaniu na koniec I kw. w budowie pozostawało 67 tys. mkw. Po zakończeniu prac całkowite zasoby biur w mieście zwiększą się o 20 proc. Podobnie wygląda sytuacja w Trójmieście, gdzie powstaje ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wiele biurowców buduje się również w Krakowie: 96,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, ale większość zostanie oddana w 2014 r. — podaje Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa Jones Lang LaSalle.

Bezpieczne budowanie

Mimo zadowalających wyników deweloperzy unikają budowania spekulacyjnego. Na taki typ budowy mogą sobie pozwolić tylko najwięksi gracze: Skanska, GTC, HB Reavis itd.

— Zdarza się nam spekulacyjnie uruchamiać projekty na rynkach, w które głęboko wierzymy, np. budynek Malta House w Poznaniu, który na etapie prac wykończeniowych jest w połowie wynajęty, a pozostała powierzchnia jest w negocjacjach. Podobnie jest z kompleksem Kapelanka 42 w Krakowie, którego pierwsza faza będzie oddana do użytku w 2014 r. W ten sposób działamy także tam, gdzie mamy już duże sukcesy, jak we Wrocławiu. Green Towers wynajęliśmy jeszcze przed ukończeniem inwestycji, a w Green Day wynajęto 100 proc. biur na ponad pół roku przed oddaniem budynku — mówi Waldemar Olbryk.

Niemniej ci, którzy stawiają na budowanie BTS-ów, czyli na zamówienie konkretnego klienta, lub zabezpieczają się odpowiednim poziomem najmu, w każdym momencie są gotowi do rozpoczęcia prac.

— Na razie nie planujemy rozpoczynania projektów spekulacyjnych. Tak jak dotychczas stawiamy raczej na projekty build-to-suit, mamy już gotowy projekt we Wrocławiu i co najmniej dwa projekty w Warszawie przygotowane do rozpoczęcia w chwili pojawienia się najemcy. Taka sytuacja miała miejsce w 2012 r. Po podpisaniu umów z T-Mobile, Allianz i Alior, rozpoczęliśmy dwie inwestycje nieplanowane w tym roku — mówi Jarosław Zagórski.

OKIEM EKSPERTA

Przesunięcia w Warszawie

PAWEŁ SKAŁBA

partner i dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Colliers International

Dotychczas centrum biurowe Warszawy skupiało się na Mokotowie i w Śródmieściu. Zaczyna już brakować miejsca na kolejne obiekty, więc centrum biurowe powoli się przesuwa w stronę Ochoty, która z punktu widzenia najemców staje się coraz atrakcyjniejsza, i Woli, gdzie lada chwila ruszy metro. Moim zdaniem, potencjał ma Żoliborz, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka ciekawychobiektów.

Część najemców chce bowiem odskoczni od zgiełku biznesowego. Po drugiej stronie miasta pozostaje jeszcze Praga, która w pewnym momencie zrobi się atrakcyjna komunikacyjnie. Na razie duża część inwestorów czeka na konkretne plany oddania metra, bo to główna zachęta dla najemców. Jestem pewien, że deweloperzy zabezpieczyli tereny pod duże inwestycje. Pytanie tylko, kiedy wyjdą z nimi na rynek, bo proces inwestycyjny można spalić, ogłaszając go za wcześnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane