Pol: Spotkanie w sprawie winiet wyjaśni wątpliwości

opublikowano: 23-01-2003, 20:04

Marek Pol, wicepremier i minister infrastruktury potwierdził, że we wtorek spotka się w sprawie ustawy winietowej z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim.

- To spotkanie będzie po to, aby wyjaśnić kwestie, które mogą budzić wątpliwości - powiedział Pol. Wcześniej marszałek Sejmu wstrzymał prace nad ustawą winietową, gdyż mimo poprawek, prawnicy wciąż mają zastrzeżenia do zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej i z Konstytucją.

- Trochę żałuję, że legislatorzy nie dostrzegli tych miejsc, które mogą budzić wątpliwości - powiedział Pol. Przyznał, że opóźni to o kilka tygodni przyjęcie ustaw przez parlament, ale wyraził przekonanie, że Sejm przyjmie te ustawy.

Według opinii prawników, pakiet ustaw tzw. winietowych może naruszać aż 8 artykułów konstytucji. Przewiduje m.in. przyspieszone wywłaszczanie właścicieli działek, co narusza art. 45 konstytucji: prawo do sprawiedliwego procesu. Niezgodne z przepisami UE ma być natomiast pobieranie podwójnych opłat za korzystanie z dróg dla samochodów ciężarowych.

Projekty tzw. ustaw winietowych, czyli projekt ustawy o budowie i eksploatacji dróg krajowych proponujący wprowadzenie winiet oraz projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, są po drugim czytaniu w Sejmie i zostały skierowane do prac w Komisji Infrastruktury.

Pierwszy projekt przewiduje wprowadzenie opłat drogowych za korzystanie z sieci dróg krajowych. Nie będą one obowiązywały na płatnych odcinkach autostrad i ich drogach dojazdowych.

Drugi projekt ma regulować kwestie związane z budową dróg, jak m.in. pozwolenia, tempo wywłaszczeń, ograniczenie prawa do skarg i odwołań.

Zgodnie z projektem ustawy o budowie i eksploatacji dróg krajowych, w miejsce Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma powstać nowe państwowe Przedsiębiorstwo Drogi Krajowe. PDK przejmie zadania GDDKiA i będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie budowy i eksploatacji dróg krajowych oraz gromadzić środki na ten cel.

Po przyjęciu ustawy roczna opłata drogowa dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 900 ccm ma wynieść 90 zł, a dla aut powyżej 900 ccm 180 zł. Opłata trzydziestodniowa i siedmiodniowa będzie naliczana dla wszystkich aut od stawki 180 zł. Roczna opłata dla motocykli ma wynosić 40 proc. stawki 180 zł.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Pol: Spotkanie w sprawie winiet wyjaśni wątpliwości