Polacy budują symulator F-16

PAP
opublikowano: 10-10-2014, 06:58

Jeszcze co najmniej pół roku potrwają prace przy budowie symulatora lotu myśliwca F-16 na Politechnice Krakowskiej. Jego konstruktor liczy na zainteresowanie wojska, informuje “Dziennik Polski”.

Symulator powstaje w Katedrze Podstaw Informatyki i Biocybernetyki z inicjatywy dr.inż. Dariusza Karpisza, pasjonata lotnictwa wojskowego i adiunkta na PK. Odwzorowuje wersję samolotu F-16 Block52+. Dysponują nią polskie Siły Powietrzne.

– Nasz symulator będzie identyczny z F-16 pod względem wyglądu, fizyki lotu oraz procedur, jakie musi wykonać pilot podczas startu, lotu i lądowania. Oczywiście, prócz tych, które są ściśle tajne, jak na przykład użycie urządzeń walki elektronicznej. Ale będzie można „odpalić” bomby szybujące czy sterowane lub pociski powietrze-powietrze, zapowiada Karpisz.

Specjalne oprogramowanie umożliwi odbycie misji bojowych m.in. nad Koreą Północną, Bałkanami i Bliskim Wschodem. Opanowanie podstaw sterowania F-16 na tym symulatorze zajmuje około pół roku.

Konstruktor ma nadzieję, że po zakończeniu prac urządzeniem zainteresuje się armia. – Po dostosowaniu oprogramowania naszego symulatora będzie się można szkolić z wybranych procedur, jak na symulatorach, które kupiono od Amerykanów jako część systemu szkolenia, w pakiecie z samolotami F-16, mówi Karpisz.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane