Polacy coraz aktywniejsi

Piotr Rogowiecki
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Wzrost bezrobocia w styczniu do 11,7 proc. lekko niepokoi. Niemniej tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku powinno być dobre. Podobnie popyt krajowy i inwestycyjny. W przedsiębiorstwach zatrudnienie znalazło 107 tys. nowych pracowników. Liczba ofert pracy zgłoszonych w styczniu tego roku do urzędów pracy wzrosła o 35,4 tys., czyli aż o 64,4 proc., w stosunku do grudnia 2007. Urzędy pracy dysponowały na koniec miesiąca ofertami dla 58,6 tys. osób. Według naszych szacunków, w gospodarce nadal nieobsadzonych jest ponad 200 tys. stanowisk pracy. Najwięcej w handlu i usługach, w budownictwie oraz w przetwórstwie przemysłowym.

Niezwykle ważny jest wzrost do 54,1 proc. współczynnika aktywności zawodowej ludności, choć nadal sytuuje nas to na odległym miejscu w europejskim rankingu państw. Wskaźnik zatrudnienia, niczym termometr, wskazuje stan zdrowia gospodarki. Wiele brakuje nam do osiągnięcia odpowiedniego, np. dla naszych sąsiadów, poziomu. Ale do tego potrzebne są działania zwiększające poziom inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zmiany, jakie nastąpiły, za- procentują w najbliższym czasie. Pod jednym wszakże warunkiem: zachowania na odpowiednim poziomie inflacji. W końcu słychać już opinie, że okresowo może ona sięgnąć nawet 6 proc. Byłoby to groźnym zjawiskiem, negatywnie wpływającym na wzrost gospodarczy. I oddalającym perspektywę wejścia do strefy euro, co dla polskich przedsiębiorców także będzie negatywne.

Piotr Rogowiecki

analityk KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Rogowiecki

Polecane