Czytasz dzięki

Polacy częściej idą na swoje

opublikowano: 05-07-2020, 22:00

Idzie kryzys, a liczba nowych działalności wciąż rośnie. Z czego może to wynikać?

Wywiadownia gospodarcza InfoCredit przeanalizowała liczbę działalności gospodarczych w Polsce. Z analizy wynika, że od stycznia 2018 r. utrzymuje się przewaga nowo otwieranych działalności nad tymi, które się w tym czasie zamykają. Najwyższa była w maju i czerwcu 2018 r. oraz w czerwcu tego roku. Wyjątkiem był grudzień 2019 r., kiedy to więcej osób zamknęło biznes niż otworzyło. Zdaniem ekspertów InfoCredit, mogło być to zdarzenie o jednorazowym charakterze. Z drugiej strony bezrobocie w Polsce było wówczas rekordowo niskie, a firmy poszukiwały pracowników i specjalistów. Trudno o lepszy moment na porzucenie niepewnego życia na działalności i przyjęcie ciepłej posady na etacie. Tym bardziej że koniec roku sprzyja nowym postanowieniom, zmianom i śmiałym decyzjom.

Jednak już od stycznia 2020 r. znów nieprzerwanie osoby zakładające nową działalność mają przewagę liczebną nad tymi, które swój biznes zamykają. Jest ona jednak mniejsza niż w analogicznych miesiącach 2018 i 2019 r. Obecnie na decyzje Polaków wpływa kryzys związany z epidemią i zamrożeniem gospodarki. Ale do połowy marca rynek pracy i gospodarka miały się dobrze. Po pierwszym kwartale wydawało się, że mikroprzedsiębiorcy ulegli chwilowej panice. W marcu działalność gospodarczą zawiesiło aż 48,6 tys. przedsiębiorców, a zakończyło 11,7 tys. Największy ruch w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zanotowano na koniec miesiąca. Ostatnie dziesięć dni marca to 28,4 tys. zawieszonych działalności i 3,1 tys. zakończonych. W kolejnych miesiącach sytuacja zaczęła się normować. Już w kwietniu otworzono 10,2 tys. działalności gospodarczych, a zamknięto tylko 6,7 tys.. Natomiast wznowionych było 16,3 tys. wobec prawie 24 tys. zawieszonych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W maju nowych i ponownie uruchamianych działalności było wyraźnie więcej niż zamykanych i zawieszanych. Podobną sytuację zanotowaliśmy w czerwcu, kiedy zarejestrowano 20,7 tys. nowych działalności, zamknięto 8,5 tys., wznowiono 24,8 tys., a zawieszono 12,9 tys. Eksperci InfoCredit przekonują, że z jednej strony duża aktywność Polaków w CEIDG to powód do radości, bo sugeruje, że chcą brać sprawy w swoje ręce. Jednak z drugiej pęd do przedsiębiorczości może być efektem wymuszonym potrzebą chwili i wynikać z tego, że obecnie o wiele bardziej korzystna dla pracodawców jest współpraca ze specjalistą, który bierze na siebie koszt ZUS lub utworzenie własnego miejsca pracy. Dodatkową zachętą są preferencyjne składki ZUS. Pracownik, współpracownik lub specjalista, który przez pierwsze sześć miesięcy odprowadza minimalną składkę, a przez kolejne dwa lata połowę, jest bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Ma też możliwość świadczenia usług dla więcej niż jednego podmiotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane