Polacy na Dakarze: przedsiębiorcy, aptekarz i dyrektor sprzedaży

ŁO
05-01-2014, 16:27

W tegorocznym rajdzie Dakar startuje 18 Polaków. To grupa doświadczonych ludzi biznesu.

Dakar, czyli jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie. Po bezdrożach Ameryki Południowej ściga się w tym roku 700 zawodników, którzy jadą motocyklami, quadami, samochodami i ciężarówkami. W tej grupie wybrańców jest 18 Polaków. Wielu z nich w rubryce zawód może wpisać coś więcej niż tylko „sportowiec”. 

Rafał Sonik podczas Dakaru w 2013 r. fot. rafalsonik.pl
Zobacz więcej

Rafał Sonik podczas Dakaru w 2013 r. fot. rafalsonik.pl

Polska Agencja Prasowa zebrała przed startem rajdu najważniejsze biograficzne informacje na temat Polaków startujących w różnych ekipach, ale zrzeszonych w Poland National Team (wszyscy oprócz Dariusza Rodewalda z zespołu Petronas Team de Rooy Iveco). W rubryce zawód/praca słowo „sportowiec” widnieje tylko przy trójce tegorocznych dakarowców - motocyklista Jakub Przygoński oraz kierowcy Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz. Siedem nazwisk ma przypisane zawody „kierowca rajdowy” lub „pilot rajdowy”.  

A pozostali? W ich przypadku jest najciekawiej. Zacznijmy od Rafała Sonika, który jest jednym z faworytów w rywalizacji quadów. Sonik to znany krakowski przedsiębiorca, prezes firmy Gemini Holdings, do której należą m.in. dwa duże centra handlowe Gemini Park w Bielsku-Białej i Tarnowie. 

Kolejnym nazwiskiem ze świata biznesu na Dakarze jest Piotr Beaupre, który startuje BMW X5. Na stronie internetowej zespołu NeoRaid Rally Team dość obszernie opisane jest zawodowe doświadczenie zawodnika. Biznesmen zaczynał jako współzałożyciel agencji reklamowej Galicja, która później połączyła się z Euro RSCG. Beaupre uczestniczył też w tworzeniu firmy Call Center Poland. 

- W 1999 powołał z międzynarodowymi podmiotami spółkę EBS SA , która zarządza obecnie siecią blisko 200 obiektów „ 5 a SEC „ oraz „ Pijalni Czekolady ” Wedel” w wielkich sieciach i centrach handlowych. Dziś spółka ta jest liderem w swojej kategorii, zatrudnia ponad 1000 osób w Polsce, Czechach, Słowacji i na Ukrainie - czytamy na stronie zespołu przedsiębiorczy.  

To jednak nie wszystko. Beaupre wspomina także o założeniu z partnerami firmy Cursor i Galposter (później OEX S.A.), a także EcoWind, dewelopera farm wiatrowych. Z kolei Fundusz Areał zajmuje się konsolidacją gruntów rolnych.  

Tyle o Piotrze Beaupre, ale na liście Polaków, którzy powalczą w tym roku na Dakarze są też inni ludzie biznesu. Przedsiębiorcą jest Jacek Lisicki, pilot Beaupre, który jest współwłaścicielem autoryzowanego serwisu samochodowego. Z kolei zawód aptekarza na liście PAP jest wpisany przy Grzegorzu Czarneckim z Krakowa, który wystartuje Mitsubishi Pajero. Ciężarówką w barwach zespołu Polish Track Team pojadą natomiast Robert Jachacy, dyrektor sprzedaży i Paweł Grot, przy którego nazwisku w rubryce zawód/praca wymieniona jest branża reklamowa.

W rajdzie startuje również Martin Kaczmarski, syn byłego rajdowca, ale przede wszystkim właściciela grupy KRD, w skład której wchodzą takie spółki jak Kaczmarski Inkasso, Krajowy Rejestr Długów i Rzetelna Firma.

Pamiętajmy też o biznesowym doświadczeniu Krzysztofa Hołowczyca, który jedzie wprawdzie jako sportowiec, ale równie dobrze może określać siebie jako przedsiębiorca. Olsztynianin wielokrotnie gościł na łamach „Pulsu Biznesu” w związku ze spółką Supercar Club, która oferuje dostęp do najlepszych samochodów świata. „Hołek” jest udziałowcem klubu.  

Rajd Dakar startuje w niedzielę w argentyńskim Rosario, metę zaplanowano na 18 stycznia w Valparaiso w Chile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Polacy na Dakarze: przedsiębiorcy, aptekarz i dyrektor sprzedaży