Polacy tworzą Akademię Dakar

DI, PAP
opublikowano: 02-02-2013, 09:36

Z inicjatywy Reprezentacji Kraju oraz Polskiego Związku Motorowego, w uzgodnieniu z partnerami medialnymi, postanowiono powołać Akademię Dakar, aby móc walczyć o podium w najtrudniejszym na świecie rajdzie terenowym - poinformował PAP Rafał Sonik.

W piątek późnym wieczorem, w Preston Centre Kraków, ponad tysiąc kibiców i przyjaciół Reprezentacji Polski, z głównymi bohaterami - uczestnikami 35. Rajdu Dakar, wzięło udział w integracyjnej imprezie "After Dakar Party", podczas której ogłoszono powołanie Akademii Dakar.

Rafał Sonik na trasie Rajdu Dakar fot. rafalsonik.pl
Rafał Sonik na trasie Rajdu Dakar fot. rafalsonik.pl
None
None

"Skupi ona najbardziej doświadczonych kierowców, pilotów, mechaników, którzy będą się dzielili swymi doświadczeniami z młodymi adeptami rajdów terenowych. To będzie żywy przewodnik, pomocny w przygotowaniach do startu w tej piekielnie trudnej imprezie w Ameryce Południowej, i nie tylko, bo są przecież jeszcze inne. Będziemy wyszukiwać utalentowane osoby i proponować szkolenie" - powiedział kapitan Reprezentacji Polski Sonik.

Krakowianin, który w ostatnim Rajdzie Dakar zajął trzecie miejsce w kategorii quadów podkreślił, że Akademia Dakar jest przedsięwzięciem długofalowym. Jej preludium było powołanie po raz pierwszy narodowej reprezentacji (Poland National Team) na 35. edycję imprezy (5-19 stycznia na terenie Peru, Argentyny i Chile).

Prezes PZMot. Andrzej Witkowski wspomniał, że związek wystąpił do francuskiego organizatora Rajdu Dakar Amaury Sport Organisation (ASO) z inicjatywą wprowadzenia klasyfikacji teamów narodowych.

"Nasza propozycja spotkała się z radosnym przyjęciem. Jak podkreślili działacze ASO, mówiło się o takiej ewentualności już wcześniej, ale oficjalnie nikt nie wyszedł z konkretnym wnioskiem. Jesteśmy prekursorami, z którymi odbyto już pierwsze rozmowy. W kwietniu bądź maju przyjedzie do nas na rozmowy delegacja ASO, a Polska została zaproszona na konferencję organizatorów rajdu Dakar" - poinformował PAP.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zdaniem Sonika jest duża szansa, że już w przyszłym roku dojdzie nowa kategoria rywalizacji. "Z pewnością będzie obejmowała cztery kategorie, czyli samochody i ciężarówki oraz motocykle i quady. Uważam, że mamy szansę walki o podium, ale musimy się do niej jak najlepiej przygotować".

Z powołania Akademii Dakar zadowolony był Krzysztof Hołowczyk: "Działania Rafała Sonika, który ma olbrzymią energię, powodują, że zainteresowanie tym rajdem wzrasta. Z mojego punktu widzenia mogę się z tego tylko cieszyć."

Olsztynianin uległ wypadkowi na trasie trzeciego etapu. Doznał złamania kilku żeber oraz urazu kręgosłupa. Do Krakowa przyjechał w trakcie krótkiej przerwy w rehabilitacji. Nie chciał przewidywać, ile jeszcze ona potrwa.

"Trudno wróżyć z fusów. Proces zrastania się kości, szczególnie że chodzi o kręgosłup, trwa dwa, trzy miesiące. Liczę, że mniej więcej w tym terminie będę mógł wsiąść do samochodu. Nie podam jednak bardziej konkretnej daty. Przy tej okazji chciałbym podziękować za wielkie wsparcie ze strony kibiców, za setki dowodów sympatii" - dodał Hołowczyc.

Sobiesław Zasada pogratulował inicjatywy powołania Reprezentacji Polski oraz Akademii Dakar.

"Jestem krótko na tej imprezie, a już kilkanaście razy usłyszałem stwierdzenie +razem możemy więcej+. To święta prawda. Walka o jak najlepsze miejsce nie tylko dla siebie, nie tylko dla teamu, ale dla narodowego zespołu jest czymś wspaniałym. Teraz potrzeba tylko zwycięstwa, które byłoby ukoronowaniem tych działań" - powiedział Zasada, który w styczniu skończył 83 lata.

Wspomniał, że miał okazję ścigać się na części trasy Dakaru. W 1978 roku był drugi w Rajdzie Dookoła Ameryki Południowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane