Polacy nie mają GO-Boxów

Marcin Bołtryk
20-11-2003, 00:00

Od 1 stycznia 2004 r. w Austrii zacznie obowiązywać nowy system pobierania opłat drogowych, dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony.

Przedstawiciele austriackiego operatora autostrad, firmy Asfinag alarmują: polskie ciężarówki i autobusy nie są jeszcze przygotowane do stosowania nowego systemu.

Jedynie nieliczne krajowe ciężarówki i autobusy jadące do Austrii są wyposażone w obowiązkowe urządzenie pokładowe — tzw. GO-Box. Asfinag obawia się długich kolejek i oczekiwania na granicach.

Przed wjazdem na austriackie autostrady i drogi szybkiego ruchu w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony muszą zostać zamontowane na przedniej szybie urządzenia pokładowe, GO-Boxy, które komunikują się z odbiornikami zainstalowanymi w punktach poboru opłat, znajdującymi się w całej Austrii. Pozwala to na automatyczne pobieranie opłat drogowych, bez blokowania ruchu.

— Kto nie zamówi urządzenia pokładowego na czas lub nie zamówi go wcale, może oczekiwać wielogodzinnych kolejek w punktach dystrybucji w Austrii pod koniec roku 2003 i na początku 2004. Co więcej, wszyscy powinni wiedzieć, że właściwe dokonywanie opłat drogowych będzie monitorowane od pierwszego dnia wprowadzenia nowego systemu — przestrzega Marc Zimmermann, rzecznik operatora autostrad Asfinag.

Okiem praktyka

Austriacy nie są bez winy

Zapotrzebowanie na GO-Boxy złożyliśmy 17 czerwca 2003 r. Do tej pory nie otrzymaliśmy urządzeń ani informacji, kiedy je dostaniemy. Mimo że kontaktujemy się z przedstawicielami firmy dostarczającej te urządzenia przynajmniej raz w tygodniu, sprawa nie posuwa się do przodu. Austriacy tłumaczą się nawałem pracy. Obawiam się, że powtórzy się sytuacja, jaka miała miejsce przy wprowadzaniu opłat w Niemczech. ZMPD już przed wakacjami informowało o konieczności wyposażenia aut jeżdżących do Austrii w GO-Boxy, organizowane były także szkolenia z udziałem Austriaków.

Wojciech Sienicki prezes CJ International i prezes ZMPD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Polacy nie mają GO-Boxów