Polacy zniechęcili się nawet do lokat

opublikowano: 20-12-2018, 22:00

W trzecim kwartale wartość oszczędności gospodarstw domowych zwiększyła się o niemal 24 mld zł, głównie za sprawą wzrostu aktywów OFE oraz przyrostu depozytów i gotówki w obiegu, wynika z danych firmy Analizy Online.

Łącznie Polacy zgromadzili 1,4 mld zł, czego największą część (ponad 5 proc.) stanowią depozyty bieżące i terminowe w bankach i SKOK. Nie przeszkadza to, że realna stopa zwrotu z depozytów jest w większości banków ujemna — oznacza to, że odłożone tam pieniądze, jeśli uwzględnić inflację, z czasem tracą na wartości. Co ciekawe, w porównaniu z końcem drugiego kwartału o 0,4 mld zł spadła wartość lokat terminowych — najwyraźniej niskie oprocentowanie zniechęca do tej formy pomnażania pieniędzy, ale jednocześnie nie zachęca do bardziej ryzykownych form inwestowania. Pieniądze trafiają bowiem na rachunki bieżące. Na majątek finansowy Polaków składają się też aktywa OFE, które wzrosły w trzecim kwartale o 7 mld zł do 164 mld zł. To zasługa udanego lipca na giełdzie, kiedy WIG zyskał 7,7 proc. W akcjach Polacy trzymali 56 mld zł, obligacjach skarbowych 19,6 mld zł, a w gotówce prawie 200 mld zł.

„Zwiększeniu podaży pieniądza sprzyja wzrost produkcji krajowej oraz luźna polityka monetarna, która prowadzi do większej kreacji pieniądza. Ponadto spora zmienność na rynku kapitałowym może zniechęcać część osób do inwestowania” — komentują eksperci Analiz Online.

Zmniejszyła się wartość środków zgromadzonych w detalicznych funduszach inwestycyjnych, zarówno krajowych (-1,9 mld zł), jak i zagranicznych (-0,2 mld zł). Na koniec września br. ich aktywa wynosiły odpowiednio 131 mld zł i 5,6 mld zł.

0,4 mld zł O tyle spadła w trzecim kwartale wartość pieniędzy, które Polacy trzymali na lokatach terminowych w bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu