Połączone siły medycznej chmury

opublikowano: 07-04-2021, 17:19

Asseco i Operator Chmury Krajowej łączą siły, by oferować rozwiązania IT dla jednostek medycznych oparte na technologii chmurowej. Oczekiwania i nadzieje są spore.

Asseco Poland, największa w kraju firma informatyczna, i Operator Chmury Krajowej (OChK), spółka technologiczna, której właścicielami są PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, postanowiły razem zawalczyć o rynek elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Utworzyły spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej, w której mają po 50 proc. udziałów. Na jej czele stanął związany z rynkiem IT od 20 lat Jan Butkiewicz, który jest też wicedyrektorem pionu zdrowia w Asseco Poland. Wiceprezesem jest Adam Marczyński, który ma ponad 25-letnie doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa IT, a od 2019 r. jest związany z OChK. Obsada rady nadzorczej też w pełni oddaje strukturę kapitału zakładowego. Dwie osoby są ze strony OChK — wiceprezes operatora Dariusz Śliwowski oraz Sławomir Połukord, i dwie ze strony Asseco — wiceprezesi: Krzysztof Groyecki i Artur Wiza.

Czas utworzenia nowego podmiotu nie jest przypadkowy. Od 1 lipca tego roku usługodawcy medyczni będą zobowiązani przekazywać dane zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem systemu informacji medycznej (SIM). Nieprzypadkowy jest też dobór partnerów. Asseco to jeden z liderów na rynku rozwiązań informatycznych dla opieki zdrowotnej i producent autorskich rozwiązań IT, z których korzysta ponad 450 szpitali w Polsce, około 40 proc. przychodni i gabinetów lekarskich, a także jednostki NFZ. Na początku działalności nowego podmiotu usługi mają być skierowane właśnie do klientów Asseco, będąc odpowiednikiem rozwiązań świadczonych obecnie on premise. Sprzedażą rozwiązań będzie zajmował się dział handlowy pionu zdrowia Asseco.

OChK oferuje firmom i instytucjom publicznym dostęp do zaawansowanych usług chmury obliczeniowej. Jest dziś jednym z najbardziej wyspecjalizowanych dostawców rozwiązań chmurowych na polskim rynku. Strategicznymi partnerami spółki są Microsoft i Google. To właśnie na platformie drugiego początkowo będzie działał Krajowy Operator Chmury Medycznej.

— Zaczynamy z Google’em dlatego, że w tym miesiącu uruchamia swój region w Polsce. Jesteśmy otwarci także na kolejnych dostawców — mówi Dariusz Śliwowski.

Krajowy Operator Chmury Medycznej planuje obsługiwać trzy grupy klientów: laboratoria medyczne, przychodnie i praktyki lekarskie oraz szpitale. Oferta spółki dla pierwszej grupy ma być dostępna jeszcze w kwietniu, dla drugiej od maja, a dla trzeciej w czerwcu. Początkowo ma zatrudniać kilkanaście osób.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
Wrażliwa kwestia:
Wrażliwa kwestia:
Zdaniem Dariusza Śliwowskiego, szefa rady nadzorczej, kluczową kwestią przy oferowaniu rozwiązania IT dla jednostek medycznych opartych na na technologii chmurowej, jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych, które należą do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii.

Według Krzysztofa Groyeckiego jednym z ważniejszych technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej w trybie 24/7, co jest wymogiem regulacyjnym.

— Ważne jest, aby pod kątem przetwarzania danych pacjentów proces odbywał się w sposób wysoce bezpieczny oraz by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia — mówi wiceprezes Asseco.

Wyjście na rynek z odpowiednią ofertą we właściwym czasie ma zapewnić nowej spółce rynkowy sukces.

— Tą inicjatywą otwieramy nowy rynek. Nasz biznesplan zakłada spore przychody i zauważalne zyski w kolejnych latach. Upowszechnienie tej usługi może nawet sprawić, że to, co założyliśmy w biznesplanie, będzie przekroczone — mówi Dariusz Śliwowski.

Okiem eksperta/konkurenta
To nie gamechanger
Tomasz Judycki
wiceprezes Atende Medica

To, że Asseco we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej będzie oferowało rozwiązania dla elektronicznej dokumentacji medycznej w chmurze nie jest dla mnie specjalnym zaskoczeniem. Trend do oferowania takich usług jest już od kilku lat — oferuje je m.in nasza spółka. Utworzenie partnerstwa nie stanowi jakiejś dużej zmiany warunków rynkowych. Operator Chmury Krajowej to na pewno solidny partner, ale jego cenniki nie wydają mi się jakoś specjalnie konkurencyjne. Nie sądzę też, żeby fakt, że za nowym podmiotem stoi akurat Operator Chmury Krajowej, kontrolowany przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP, miało jakiś szczególny wpływ na decyzje klientów.

Przy oferowaniu usług chmurowych dla szpitali trzeba uwzględnić to, że szpital czasami musi działać w warunkach dosłownie wojennych, a uchmurowienie ich systemów może sprawić, że będą mniej odporne na perturbacje zewnętrzne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane