Polak na czele stowarzyszenia hyperloopa

ANB
opublikowano: 09-02-2023, 15:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pogoń za wizją ultraszybkiej kolei na świecie nadal trwa. W działaniach tych będzie też polski akcent.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto stanie na czele nowego stowarzyszenia
  • jaki będzie miało udział w rozwoju technologii hyperloopa na świecie
  • jaki wkład w budowę kolei przyszłości ma spółka z Polski

Przemek Pączek, prezes i współzałożyciel Nevomo, został wybrany prezesem zakładanego właśnie w Belgii The Hyperloop Association, czyli stowarzyszenia firm pracujących nad koleją przyszłości. Hyperloop to koncept systemu transportowego zbudowanego z kapsuły lewitującej, poruszającej się z ogromną prędkością w środowisku o obniżonym ciśnieniu.

Z informacji przekazanych przez Nevomo wynika, że do organizacji dołączają takie firmy jak: Hardt, Hyperloop One, Hyperloop Transportation Technologies, Nevomo, TransPod, Swisspod Technologies i Zeleros. Akt założycielski stowarzyszenia został podpisany jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a w kolejnych tygodniach inicjatywa ma szansę zostać sformalizowana i oficjalnie zarejestrowana.

Przyszłość kolei
Przyszłość kolei
Przemek Pączek, prezes i współzałożyciel Nevomo, aktywnie wspiera rozwój nowoczesnej kolei na świecie. Osiągnięcie celu wciąż wymaga jednak dostosowań technologicznych i prawnych.
Marek Wiśniewski

Współpraca firm będzie miała na celu promocję działań zmierzających do rozwoju nowoczesnej kolei, w tym właśnie hyperloopa. Ma stać się ponadto głosem branży w rozmowach na szczeblu instytucjonalnym, w tym m.in. unijnym, dotyczących polityki transportowej czy regulacji prawnych w tym obszarze. A niebawem temat nowej gałęzi transportu trafi na wokandę unijną – Komisja Europejska zapowiedziała pracę nad regulacjami prawnymi, na które czekają firmy technologiczne.

Przemysław Pączek liczy na współpracę stowarzyszenia z europejskimi i międzynarodowymi instytucjami promującymi technologię hyperloop.

Nevomo od kilku lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad nowoczesną koleją. Jego projekt pod nazwą MagRail ma wpłynąć na poprawę wydajności istniejących już kolejowych systemów transportowych. Stanowi niejako „nakładkę” na obecną infrastrukturę kolejową, wykorzystującą m.in. urządzenia do lewitacji magnetycznej, która mogłaby zwiększyć prędkość jazdy pociągu do 550 km/h. To jeden z etapów w koncepcji stopniowego rozwoju technologii hyperloop.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane