Polania sprzedaje zbędny majątek

Piotr Wielicki
opublikowano: 2001-03-05 00:00

Polania sprzedaje zbędny majątek

Polania, gnieźnieński producent obuwia, stara się o odroczenie spłaty zadłużenia wysokości 850 tys. zł. Jest to ostatnia część z 2 mln zł długu, który obciąża spółkę od 1999 r. W najbliższym czasie firma rozpocznie sprzedaż kolejnych części swojego majątku.

Na gnieźnieńskiej Polanii, producencie obuwia ze skór naturalnych, wciąż ciążą długi, które powstały w 1999 r. w wyniku utraty płynności finansowej. Firmie udało się już spłacić ponad połowę zadłużenia. Nie powiodły się jednak próby dotyczące umorzenia ostatniej części, wysokości 850 tys. zł, za nie zapłacone podatki.

— Obecnie staramy się o odroczenie zadłużenia na 2-3 lata, a następnie rozłożenie go na raty na okres 10-15 lat. W firmie przygotowywane jest odwołanie do Izby Skarbowej w Poznaniu. Ostateczną decyzję w tej sprawie może podjąć Ministerstwo Finansów — mówi Mieczysław Śmigel, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Polanii.

Fiskus nie umorzył

Dotychczas Polania spłaciła ponad połowę z około 2 mln zł zadłużenia. W 1999 r. fiskus umorzył długi kilkuset podatnikom. Mieczysław Śmigel nie ukrywa, że spółka liczyła na podobne potraktowanie, bo firma znalazła się na liście przedsiębiorstw przemysłu lekkiego, którym państwo powinno pomóc.

W 2000 r. spółka poniosła stratę wynoszącą 1,7 mln zł. Mieczysław Śmigel zakłada, iż w 2001 r. firmie uda się nie generować strat, a w kolejnych latach osiągnąć zysk.

— Wszystko jednak zależy od popytu na rynku, a ten nie jest najlepszy — dodaje Mieczysław Śmigel.

W 2000 r. Polanii udało się sprzedać segment hali produkcyjnej o powierzchni 7 tys. mkw. za około 2 mln zł. (Wkrótce w sprzedanym segmencie hali ma ruszyć produkcja opakowań dla chemii gospodarczej i farmacji polsko-francuskiej spółki Pol-Plastic). Wpływy z wyprzedaży majątku Polanii stanowiły około10 proc. ubiegłorocznych obrotów spółki.

Będą przetargi

W najbliższym czasie spółka z Gniezna chce rozpocząć sprzedaż kolejnych części majątku.

— W drugiej połowie marca ogłoszony zostanie przetarg na sprzedaż hali produkcyjnej o powierzchni 6 tys. mkw. Cenę wywoławczą ustalono na 2,5 mln zł — mówi Mieczysław Śmigel.

Polania chce również pozbyć się małego pomieszczenia po sklepie.

W 2000 r. pracę w Polanii straciło 160 osób. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 360 osób.

Polania sp. z o.o. powstała w 1994 r. W 1999 r. rozpoczęła się restrukturyzacja firmy. Zredukowano o połowę liczbę zatrudnionych, prawie o 50 proc. spadła także wartość produkcji.

Obecnie obuwie z Polanii trafia do kontrahentów z Polski, Niemiec, Holandii, Anglii i Włoch. Dziennie firma produkuje 2 tys. par obuwia.

Największymi udziałowcami spółki są: Skórimpex Łódź (40 proc.), Skarb Państwa (20 proc.), Wielkopolski Bank Kredytowy (14 proc.) i Bank Handlowy (7 proc.).