Polfa z Mlekovitą inwestują w Egipcie

Mleczarski gigant i farmaceutyczna spółka w likwidacji mają połączyć siły w inwestycji za ponad 280 mln zł.

Tenth of Ramadan — tak nazywa się w miasto, w którym konsorcjum Polfy i Mlekovity ma stworzyć kompleks produkcyjny. Początkowo inwestycja ma wynieść 600 mln funtów egipskich (ponad 113 mln zł), a łącznie — bo mowa jest o dwóch etapach — 1,5 mld funtów egipskich (ok. 283 mln zł). O inwestycji poinformował serwis egypttoday.com, w sprawie nie brakuje jednak niejasności. — Nie komentuję tych doniesień — ucina Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Tarek Kabil
fot. Bloomberg

Mleczna inwestycja

Do końca zamknięcia wydania nie udało nam się pozyskać komentarza Polfy. Egypttoday. com powołuje się na słowa Tareka Kabila, egipskiego ministra handlu, i na oficjalne oświadczenie ministerstwa, w którym cytowany jest Rafał Bednarczyk, prezes Polfy.

— Egipt to obiecujący rynek inwestycyjny, który ma wielki potencjał produkcji, lokalnego marketingu i eksportu, jest jednym z najlepszych miejsc do robienia biznesu na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce — powiedział Rafał Bednarczyk. Najpierw ma ruszyć zakład wytwarzający produkty dla dzieci, najprawdopodobniej chodzi o specjalistyczne mleko i odżywki. Kolejno mowa jest również o produkcji mleka, masła i serów. Tarek Kabil miał poinformować dziennikarzy na spotkaniu również o innych projektach inwestycyjnych polskiej grupy — w branży farmaceutycznej.

Mlekovita to jeden z krajowych liderów mleczarstwa z rocznymi przychodami przekraczającymi 4 mld zł. Nie inwestowała jednak do tej pory za granicą. Egipski zakład będzie w ogóle pierwszą inwestycją zagraniczną polskich mleczarzy. O konieczności budowy poza krajem, a nie samego eksportu (na który trafia około jednej trzeciej produkcji) słychać w branży od jakiegoś czasu.

Farmaceutyczne problemy

Tymczasem Polfa to spółka, o której w ostatnich latach mówiło się niemal wyłącznie w kontekście jej problemów — i to sporych. W 2012 r. BM Medical, notowany na NewConnect dystrybutor urządzeń dla cukrzyków, kupił od grupy Ciech Polfę, zajmującą się przede wszystkim dystrybucją farmaceutyków na rynkach wschodnich.

Notowana na małym rynku spółka zmieniła potem nazwę na Polfa. Przestawiano wtedy plany transferu na GPW i dynamicznej ekspansji, a także pozyskania silnego inwestora. Nic z tego nie wyszło. W sierpniu 2014 r. Polfa nie wykupiła obligacji, a kilka miesięcy później do sądu trafił pierwszy wniosek o jej upadłość. Początkowo wierzyciele żądali likwidacji, potem upadłość zmieniono na układową, ale ostatnie dane z rejestru sądowego wskazują na to, że to też się nie udało.

„W ramach toczącego się postępowania upadłościowegoPolfa w upadłości likwidacyjnej postanowieniem z dnia 18 września 2017 r. został zmieniony sposób prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego” — czytamy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Polfa została wykluczona z notowań na NewConnect w marcu 2016 r. Ostatni dostępny raport dotyczy pierwszego półrocza 2016 r. Spółka miała wtedy 70 tys. zł przychodów ze sprzedaży i 750 tys. zł straty netto oraz ujemne kapitały własne. W liście do akcjonariuszy, dołączonym do sprawozdania za 2015 r., prezes Rafał Bednarczyk opisywał sytuację Polfy w czarnych barwach.

„Komornicy od początku roku systematycznie blokowali najpierw wszystkie rachunki bankowe spółki, a następnie wzywali kontrahentów spółki do zapłaty za jej usługi bezpośrednio do komornika. Doprowadziło to do stopniowego zablokowania poszczególnych kontraktów handlowych, najpierw opartych na eksporcie leków gotowych, a następnie także na imporcie substancji do produkcji farmaceutycznej” — pisał Rafał Bednarczyk.

Według komunikatu ze strony egipskiego ministerstwa handlu inwestycja Polfy i Mlekovity ma być współfinansowana przez „polski bank rozwoju”. Spytaliśmy więc o tę sprawę przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego.

— Nic o tym nie wiemy — usłyszeliśmy w BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska, Marcel Zatoński

Polecane