Policja sprawdzi stan konta

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 25-05-2001, 00:00

Policja sprawdzi stan konta

Policja będzie miała dostęp do danych o stanie posiadania klientów w bankach i operacji na ich kontach, czyli do tajemnicy bankowej — tak wczoraj zdecydowali posłowie. Tymczasem bankowcy nadal domagają się ograniczenia dostępu do tego typu informacji.

Sejm znowelizował ustawę o policji, znacznie zwiększając jej uprawnienia. Funkcjonariusze będą mieli dostęp do danych klientów banków, posiadaczy telefonów i osób ubezpieczonych. Nie podoba się to bankowcom, którzy chcą poważnego ograniczenia grona instytucji, które mają dostęp do informacji o kontach klientów. Ich zdaniem, grozi to m.in. wyprowadzaniem pieniędzy z polskiego systemu bankowego i lokowaniem ich za granicą.

— Chcemy, by w ustawie prawo bankowe wprowadzono zapisy, dzięki którym ujawnienie informacji chronionych tajemnicą bankową będzie możliwe tylko na podstawie postanowienia sądu — wyjaśnia Andrzej Topiński, prezes Związku Banków Polskich.

W opinii środowiska bankowego, dostęp do tajemnicy powinien zostać zawężony, a nie rozszerzony. Bankowcy twierdzą, że w porównaniu z normami Unii Europejskiej w Polsce dostęp do danych chronionych tajemnicą bankową ma zbyt wiele osób.

Innego zdania są przedstawiciele policji.

— To słuszna decyzja. Policja będzie miała dostęp do informacji chronionych tajemnicą bankową na podstawie postanowienia sądu, wydanego na wniosek komendanta głównego policji — wyjaśnia Krzysztof Jan Jakubski, podinspektor w Komendzie Głównej Policji.

Roszczenia bankowców częściowo więc zostały uwzględnione. Jednak w opinii przedstawiciela KGP, ustawa nie ułatwia policji ścigania przestępstw popełnionych kartami płatniczymi — a to obecnie jeden z najpilniejszych problemów. Trudno sobie wyobrazić, by w przypadku przestępstw detalicznych za każdym razem sąd decydował o uchyleniu tajemnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Policja sprawdzi stan konta