Polimex może wrócić do przetargu na budowę spalarni w Białymstoku

PAP
13-01-2012, 14:40

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Polimeksu i nakazała ponowną ocenę wniosku spółki o dopuszczenie do postępowania na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Białymstoku - poinformowała PAP Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka KIO.

Według wcześniejszej decyzji, do składania ofert na budowę spalarni w Białymstoku zaproszone zostały: Rafako, konsorcjum: Budimex, Keppel Seohers N.V. i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares, konsorcjum CNIM, PBG i PBG Energia, konsorcjum Astaldi i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia oraz Posco Engineering & Construction Co. Ltd.

Wcześniej wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę spalarni złożyło dwunastu oferentów. Wśród nich było m.in. konsorcjum Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostal Warszawa.

Spalarnię ma budować miasto Białystok. Inwestycję prowadzi komunalna spółka "Lech". Rzecznik prasowy tej firmy Jarosław Wasilewski powiedział w piątek PAP, że spółka nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i nie wie, kiedy je otrzyma. Liczy na to, że stanie się to jak najszybciej. Od treści tego uzasadnienia firma uzależnia, co będzie się działo dalej, gdyż od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej może się jeszcze odwoływać. Jeszcze nie wiadomo czy takie odwołanie będzie składane.

Przetarg realizowany jest według procedury ograniczonej. Wartość zamówienia szacowana jest na około 482,4 mln zł.

Budowa spalarni odpadów komunalnych to jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku dzięki dotacji z UE.

Spalarnia jest elementem projektu "Zintegrowany system gospodarowania odpadami dla aglomeracji białostockiej", którego wartość to ponad 500 mln zł. We wrześniu władze Białegostoku podpisały umowę na dofinansowanie budowy spalarni z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia ma kosztować około 321 mln zł. Z UE ma pochodzić 210 mln zł, to o 100 mln zł mniej niż pierwotnie planowano. Dlatego miasto będzie musiało zaciągnąć większy kredyt, na który ma obietnicę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spalarnia ma powstać przy ulicy Andersa w Białymstoku do 2015 roku. Rocznie ma utylizować 120 tys. ton odpadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Polimex może wrócić do przetargu na budowę spalarni w Białymstoku