Polisy z UFK w odstawce

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

W trzecim kwartale 2018 r. składka przypisana brutto do polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) wyniosła 1,83 mld zł, wynika z danych KNF, które cytuje firma Analizy Online.

To najmniej od pierwszego kwartału 2010 r. W ostatnich pięciu latach średni przypis wynosił około 3 mld zł kwartalnie. Równolegle rośnie wartość wypłacanych odszkodowań i świadczeń – od czterech kwartałów przekracza 3 mld zł, a w trzecim kwartale 2018 r. wyniosła 3,06 mld zł. „Spadek zainteresowania polisami na życie z UFK oraz słaba koniunktura na rynkach mają negatywny wpływ na stan aktywów zgromadzonych w funduszach. Na koniec września wartość środków spadła do 53,6 mld zł. To o 10 proc. mniej niż rok wcześniej” – podają Analizy Online. Polisa z UFK to produkt, łączący funkcję ochrony ubezpieczeniowej z pomnażaniem pieniędzy przez inwestycję w fundusze. Wielokrotnie zdarzało się, że zakres ochrony był minimalizowany do symbolicznej wartości, a zdecydowana większość składki lokowana była w fundusze, które ponosiły straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu