Politycy kontra drogi frank

ET
28-06-2011, 00:00

Trwa licytacja kto bardziej

Trwa licytacja kto bardziej

ulży kredytobiorcom

zadłużonym w walutach obcych.

Do gry weszło SLD.

Politycy prześcigają się w inicjatywach ustawodawczych, mających pomóc ludziom, którzy kupili mieszkania i domy na kredyt denominowany we frankach szwajcarskich. Wczoraj własny pomysł ogłosił SLD. Jak na lewicową partię przystało, projekt ma na celu ograniczenie zysków, jakie z wymiany walut czerpią banki. Sojusz chce, żeby spread walutowy nie mógł przekroczyć 10 proc., czyli mówiąc inaczej, żeby kurs sprzedaży mógł się odchylić maksymalnie o taki poziom od kursu NBP. To po pierwsze. Po drugie — Sojusz chcąc jeszcze bardziej ulżyć kredytobiorcom zapowiada ścisłą współpracę z PO, która już wcześniej złożyła do laski marszałkowskiej własny projekt ratowania finansów i nerwów zadłużonych w walutach obcych. Platforma odżegnuje się od manipulowania widełkami spreadowymi, chce natomiast zobligować banki, by przyjmowały w kasach spłatę rat w gotówce, we frankach szwajcarskich, czyli po kursie kantorowym. Nowela opiera się na wprowadzonej już przez bankowy nadzór regulacji, umożliwiającej kredytobiorcom spłatę długu w walcie, w jakiej ją zaciągnęli. Banki dostosowały się do niej, z tym że od aneksu do umowy wprowadzającą taką zmianę, zaczęły liczyć sobie nawet i 2 tys. zł.

PO chce wprowadzić projekt pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się dzisiaj.

Niedawno posłowie odrzucili inny pomysł na uchronienie kredytobiorców przed skutkami drogiego franka. Koalicyjny PSL zaproponował, by dłużnicy spłacali raty w walucie po kursie NBP albo własnym banku.

Własną koncepcję walki z drogim frankiem ma też PJN, która idąc śladem Węgier, zaproponowała zamrożenie kursu franka na poziomie 2,75 zł. Różnicę dopłacałoby przez jakiś czas państwo. Potem cała suma zostałaby doliczona do kredytu, powiększając jego wartość, od której zadłużony spłacałby raty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Politycy kontra drogi frank