Politycy podejmują działania by zapobiec recesji

EM BANKC
17-09-2001, 10:57

SINGAPUR (Reuters) - Władze monetarne starają się zapobiec światowej recesji, a Bank Japonii zainterweniował w poniedziałek aby wesprzeć słabnącego dolara podczas gdy rynki czekają na obniżkę stóp procentowych w USA, która może nastąpić nawet dzisiaj.

W ubiegłym tygodniu amerykański Kongres zdecydował się przeznaczyć 40 miliardów dolarów na pokrycie zniszczeń wywołanych podczas wtorkowych ataków na Pentagon i World Trade Center (WTC). Otwiera to drogę do zwiększenia wydatków fiskalnych, które pozwolą pobudzić słabnącą gospodarkę USA.

Jednak analitycy i maklerzy nadal obawiają się najgorszego i w napięciu oczekują na wznowienie notowań na Wall Street po najdłuższej przerwie od czasu Wielkiego Kryzysu.

Inwestorzy na rynkach kapitałowych Azji podążyli w ślad za Europejczykami i pozbywali się akcji spółek, a giełda w Tokio ponownie zakończyła notowania na najniższym poziomie od 17 lat.

Pozbywano się również dolara, a uczestnicy rynków skupowali waluty bezpieczne, takie jak frank szwajcarski, euro i brytyjski funt. Władze Japonii zdecydowały się powstrzymać wzrost kursu jena interweniując na rynku walutowym.

"Szala przechyla się zdecydowanie na stronę scenariusza zakładającego poważny spadek tempa wzrostu światowej gospodarki" - uważa główny ekonomista Morgan Stanley Stephen Roach. "Nie wierzymy, by czynniki mające na celu stymulowanie wzrostu powstrzymały dynamikę cyklów gospodarczych".

ŚWIAT JEST MAŁY

To jak mały jest świat można było zobaczyć w poniedziałek. Indeksy azjatyckich giełdy znacząco spadły, a Japonia zdecydowała się zainterweniować, aby bronić słabnący eksport.

"Ostatnia znaczna aprecjacja jena na rynku walutowym może mieć niekorzystne konsekwencje dla procesu odrodzenia japońskiej gospodarki. Z tego powodu podjęliśmy dzisiaj odpowiednie działania na rynku walutowym" - powiedział minister finansów Masajuro Shiokawa.

W wyniku działań Banku Japonii (BOJ) dolar wzrósł do 118,1 jena ze 116,7 jena wcześniej.

We wtorek i środę odbędzie się kolejne posiedzenie rady BOJ, a większość analityków spodziewa się kolejnego poluzowania polityki monetarnej japońskiego banku centralnego.

Część ekspertów spodziewa się teraz reakcji ze strony amerykańskiego Departamentu Skarbu. Dodatkowo rynek kontraktów terminowych spodziewa się, że Fed ponownie obniży stopy procentowe przed regularnym posiedzieniem 2 października.

"Prezes Alan Greenspan nie dokonał obniżki stóp w piątek, co moim zdaniem oznacza, że chce poczekać na reakcję rynków podczas poniedziałkowego otwarcia. Ale to tylko kwestia i nie ma wątpliwości, że Fed obetnie stopy" - powiedział w niedzielę stacji CNBC wiceprezes Fed Alan Blinder.

ULUBIONY RYNEK ZBYTU

Wzrost jena nie rokuje zbyt dobrze japońskiemu eksportowi, którego 30 procent przypada na Stany Zjednoczone. To właśnie z nim rząd wiąże największe nadzieje na poprawę kondycji gospodarczej.

Dotyczy to również innych krajów Azji. W zeszłym roku import do USA z Azji wyniósł 1,2 biliona dolarów. Nawet przed wtorkowymi wydarzeniami spowolnienie gospodarcze w USA negatywnie odbiło się na gospodarkach regionu.

Korea Południowa kieruje do USA 20 procent swojego eksportu. W poniedziałek rząd kraju przedstawił plany ulg podatkowych, które mają pomóc eksporterom i rynkom finansowym. Mimo tego indeks giełdy w Seulu spadł o 3,6 procent.

Wśród innych krajów regionu na USA przypada 22 procent chińskiego eksportu, 14 procent indonezyjskiego, 20 procent indyjskiego, 22 procent malezyjskiego, 20 procent filipińskiego, 25 procent tajwańskiego i 22 procent tajlandzkiego.

Na tym problemy się nie kończą. Jak ocenia główny ekonomista Wells Fargo Bank Sung Won Sohn Kanada kieruje 83 procent swojego eksportu do USA, Ameryka Łacińska 60 procent, Europa 22 procent, a Meksyk aż 88 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EM BANKC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Politycy podejmują działania by zapobiec recesji